Ana SayfaSağlıkKolonoskopi Öncesi Beslenme

Kolonoskopi Öncesi Beslenme

Kolonoskopi Öncesi Beslenme nasıl olmalıdır? Kolonoskopi uygulamasına girmeden önce diyet nasıl yapılır ve neler yememek gerekiyor?

Mustafa Saim
Mustafa Saim
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Kolonoskopi işlemi, bazı hastalıkların teşhisinde ya da tedavisinde kullanılan yöntemdir. Bağırsak üzerinde incelemeler ve doku örnekleri alınabilir. Detaylı bir işlem ve bağırsak üzerinde gerçekleştiği için, öncesinde beslenme ile alakalı yapılması gerekilenler vardır. Geçmeyen karın ağrılarında, rektal kanama, kronik kabızlık, nedeni belli olmayan kansızlık ( anemi), demir eksikliği, kronik ishal durumu, nedensiz kilo kaybı, bağırsak kanseri incelemesi, polip kontrolü gibi hastalıklar ve rahatsızlıkların net bir şekilde teşhis edilmesi için uygulanabilir. Kolonoskopi öncesinde, bağırsak yapısının temizlenmiş olması gerekir. Temizlenmeyen bağırsaklar, işleminin süresini ve seyrini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle kolonoskopi öncesi beslenme diyet uygulanır.

Kolonoskopi Nedir?

Kolonoskopi işlemi; kalın bağırsak ve rektum bölgesinin incelenmesine yönelik endoskopik bir yöntemdir. İşlem sırasında gerekli durumlarda, kalın bağırsakta bulunan polipler çıkarılabilir ya da incelemek üzere doku örneği alınmaktadır. Kolonoskopi; hastalığın teşhisi ve tedavisi için kullanılan bir işlemdir. İşleminin sağlıklı bir şekilde gerçekleşebilmesi için, öncesinde bağırsakların sağlıklı bir şekilde temizlenmiş olması gerekir. Bu amaca yönelik, kolonoskopi öncesi beslenme programı uygulanır. Tabii bunun için hastanın mevcut durumu değerlendirilir ve bu yönde karar verilir. Kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

Kolonoskopi Öncesi Beslenme Uygulamaları

Kolonoskopi işleminin sorunsuz bir şekilde gerçekleşebilmesi için beslenme diyeti önemli bir aşamadır. Doktor hastanın durumuna göre, gerekli gördüğü durumlarda hastaya diyet programı uygular. Gerekli görmediği durumlarda olabilir ya da daha az kısıtlama getirebilir. Kolonoskopi öncesi beslenme programında, lifli gıdalardan uzak durulması önem taşır. Lifli gıdalar posalı besinler olduğundan bağırsak temizlenme aşamasında sorun çıkartılacağı düşünülür.

kolonoskopi öncesi beslenme
kolonoskopi öncesi beslenme

Kolonoskopi işleminden birkaç gün önce; tam tahıllı gıdalar, kuruyemiş, tohum, kuru meyve, kabuklu-çekirdekli meyveler, makarna, bezelye, kuru fasulye, vb. besinlerden özellikle uzak durulması doktor tarafından önerilir. Kolonoskopi işleminden bir gün önce ise; katı besinlerden tamamen uzak durulması gerekir. Daha çok, sıvı besinler; çay, su, meyve suyu vb. önerilir. Bir ya da iki porsiyon olacak şekilde yoğurt tüketimine izin verilir. Kana karışabilecek kırmızı besinlerde asla tüketilmemelidir. Son akşam gece yarısından sonra hiçbir besin tüketilmemesi gerekir. Ayrıca, bir gün öncesinde doktor tavsiyesine göre gerekli ilaçlar da alınmaktadır.

Kolonoskopi Öncesi Nasıl Beslenmek Gerekir?

Kolonoskopi öncesi beslenmek, işlem esnasında gerekli ve zorunlu bir kuraldır. Bu nedenle herkesin uyması gerekir. Kolonoskopi işleminden geçecek birinin tabii ki doktor tavsiyesi doğrultusunda, gerekli uygulamaları ve diyeti dikkate alması gerekir. Kişiden kişiye değişiklikler yaşanabilir.

kolonoskopi öncesi beslenme düzeninde, uzak durulması gerekilen besinler şöyledir:

  • Laktoz tüketiminden uzak durun.
  • Kakao tüketimini tamamen bırakmalısınız.
  • Yeşil sebzelerden, çekirdekli meyvelerden yaş ya da kuru uzak durun.
  • Demir içeren ilaçlardan uzak durmak gerekir.
  • Koyu renkli, tama tahıllı yiyecekler asla tüketilmemelidir.
  • Tohumlu besinler, taneli meyveler gibi besinlerden uzak durulması gerekir.
  • Makarna, hamur ürünleri.
  • Karpuz, kavun, şeftali, portakal mandalina, greyfurt vb. uzak durulmalı.

3 gün öncesinde; ekmek, meyve ( kuru ya da yaş tüm meyveler), sebze ( her türlü), kuruyemiş ( her çeşit) bu gruptaki tüm besinlerden uzak durulmalıdır. Kolonoskopi öncesi beslenme düzeni, yaklaşık 3 gün öncesinde başlamaktadır. Doktorunuz 3 gün öncesinde dikkat edeceğiniz besinleri önerir. Ayrıca son olarak bir gün öncesinde nelere dikkat edeceğiniz ve tüketim yapabileceğiniz besinleri sizlere tavsiye eder. Bu diyet düzenine sağlıklı bir sonuç alabilmeniz için kesinlikle uymanız gerekmektedir.

Kolonoskopi Öncesi Beslenme Programı

Kolonoskopi işlemi, bağırsak üzerinde incelemeler doğrultusunda teşhis amaçlı ya da tedavi içeren yöntem için tercih edilir. Sizlere de bu yönde belirli kurallara uymanız beklenir. İşlem sırasında herhangi bir sorun yaşamamanız için, beslenme diyetine gerekli şekilde uymanız ve uygulamanız önemlidir. Kolonoskopi öncesi beslenme diyetinin asıl amacı; bağırsakları temizlemek ve kolonoskopi işlemini sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmektir. Hastanın bu açıdan bu diyet düzenini ciddiye alması ve detaylı bir şekilde uygulaması hassasiyet gerektirir. Üç öncesinden uyulmaması gereken beslenme düzeninde, lifli besinlerden tamamen uzak durulması yönünde diyet programı önerilir. Hasta bu üç günlük süreçte, yemek öğünlerini diyet doğrultusunda hazırlamalı ve özenli bir şekilde dikkat etmelidir. Doktor kişinin içinde bulunduğu duruma göre gerekli gördüğünde, diyet programını hastasıyla paylaşmaktadır. Bu nedenle öncelikle kolonoskopi işleminden geçecekseniz, doktorunuzun tavsiyesini alarak işlem sürecini uygulamanız gerekir.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!