Ana SayfaGüzellikSaç BakımıKısa Saçlar İçin Bakım Önerisi

Kısa Saçlar İçin Bakım Önerisi

Kısa saç bakımı için profesyonel bakım ürünlerini de kaliteli olduğu müddetçe kullanmak kısa saça bakım sağlayacaktır.

Esra Tahincioğlu
Esra Tahincioğlu
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Kısa saçlar her mevsim rahatlıkla kullanılabilecek ve kolay kullanım özelliğine sahiptir. Dalgalı ya da düz fark etmez kısa saçlar için bakım önerisi aynı olabilmektedir.

Mevsimsel Geçişler

Her mevsimin kendine has özellikleri saçları olumsuz etkiler. Yaz ayarında yakıcı güneş ve deniz suyu kısa saçlarda da yıpranmalara, saçların matlaşmasına neden olur. Nitekim kış aylarında is, dondurucu soğuklar kısa saçı olumsuz etkiler. Bahar aylarında aniden bastıran yağmurlar ya da sert rüzgarlar kısa saçın nem dengesini bozacak etkiler yaratır. Bu dönemlerin başlangıcında kısa saçlara özel bakım göstermek gerekir ki, nemi, parlaklığı ve canlılığını koruyabilsin. Evde yapılan saç bakım kürleri veya hazır satılan besleyici bakım kremleri kısa saçların bakımında etkili olur.

Boya ve Diğer Etkenler

Kısa saçlar boya, jöle ve sprey gibi günlük kullanılan bakım malzemelerinden de etkilenir. Etkilenen saç dipleri cansız olur, cansız saçlar çok dökülür ve mat bir saç görüntüsü ortaya çıkar. Bu dış etkenlerin neden olduğu kısa saçların ayda bir kez olmak kaydı ile bakım ile canlandırılması gerekir.kisa saclar icin bakim onerisi

Bakım İçin Öneriler

  • Bitki yağları (badem, argan, zeytinyağları) ile kür yapmak. Saçların kaybettiği nemi, canlılığı ve parlaklığı geri getirir.
  • Kına. İçerisindeki minerallerin zenginliği sayesinde kısa saçı toparlar ve saçın mineral deposuna katkı sağlar.
  • Yumurta ve sirke karışımlı kür. Saçın beslenmesi ve parlaklığını yeniden kazanmasına yardımcı olur.
  • Doğal şampuan veya sabun kullanımı. Saçları besler ve gürleştirir.
  • Kurutma yöntemi. Kısa saçların zayıf ve cansız görünmesine neden olan saç kurutma makineleri saçın nem dengesini bozar. Saçın nem dengesini bozmamak için zorunlu kalmadıkça havlu ile kurutma yöntemi seçilmelidir. Zorunlu hallerde ise saçı kuruturken fazla ısıya maruz bırakmamak gerekir.

Kısa saçlar sürekli şekillendirme istediği için bu şekillendirmeler de kullanılan malzemeler sonucu saçın yıpranması da o kadar çabuk olur. Doğal yollardan kısa saç yapısını bahsi geçen şekillerde koruyabilir ve bakımını yapabilirsiniz. Kısa saç bakımı için profesyonel bakım ürünlerini de kaliteli olduğu müddetçe kullanmak kısa saça bakım sağlayacaktır.

Dalgalı, Kıvırcık ve Gür Saçlar İçin Saç Bakım Önerileri

Sağlıklı Saçlar İçin Duştan İtibaren 5 Adımda Saç Bakımı

Bu Konular İlginizi Çekebilir!