Ana SayfaDekorasyonEvlerinize Halı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Evlerinize Halı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Peki, evlerinize halı seçerken nelere dikkat etmelisiniz? Bu konuda birçok fikir ve görüş vardır. Kullanım alanına göre tercihleriniz...

Faydalı
Faydalı
Türkiye’nin Faydalı Bilgi Kaynağı!

Yazar İçerikleri

Yaşadığımız evlerin en önemli eşyalarından biri halıdır. Bütün kullandığınız odalara, mutfağa, ara koridorlara halı serme ihtiyacı duyarsınız. Evi dolu ve şık gösteren yine halılardır. Peki, evlerinize halı seçerken nelere dikkat etmelisiniz? Bu konuda birçok fikir ve görüş vardır. Kullanım alanına göre tercihleriniz değişebilir. Kalitesi, maliyeti, rengi, kullanılan maddeler ve bunun gibi birçok özellik mevcuttur.

Maliyet Açısından Halılar

Halı alırken maliyetli olması çok önemlidir. Kişi kendi bütçesine göre halı alma imkânına sahiptir. Modern halılar ve el işlemesi ile yapılan halılar bulabilirsiniz. El işlemesi ile yapılan halılar genellikle süs amaçlı kullanılmaktadır. Modern ve lüks halılar insanların konforu için rahat bir konum teşkil ediyor. Türkiye de üretilen birçok halı markası vardır. Ekonomik olarak size birçok seçenek sunarlar. Halıların maliyeti büyüklüğüne, rengine ve üretildiği yıla göre artar veya azalır.hali secerken nelere dikkat edilmelidir

Kaliteli Halı

Kalabalık aileler ve giden geleni çok aileler halı alırken kaliteli olmasına daha çok dikkat etmek zorundadır. Halıların yoğun kullanımı beraberinde temizlik ihtiyacını doğurur. Uzun yıllar bir halıyı kullanmak isteyen kişiler halı kalitesini mutlaka bilmeli ve ona göre halı almalıdır. Bir halının kaliteli olup olmadığını bir kaç özelliğine bakarak anlayabilirsiniz. Bu özelliklerden ilki halının hangi tür ipliklerle üretildiğine bakılır. Kullanılan iplik naylon, polyester, ipek, yün ve başka iplik çeşitleri olabilir. Yün ve ipek iplikler halının kalitesini yukarı doğru çıkarır. İkinci bir özellik ise halının yüzey ağırlığıdır. Halı ne kadar ağır olursa kullanılan malzeme o kadar sık işlenmiştir. Bu da genellikle kalite belirlemekte bir kriter olarak göze çarpıyor.

Halıların Kullanım Alanları

Halı alırken halıyı alacağımız bölgeye uygun bir şekilde seçmeliyiz. Evinizin duvar boyası ve mobilya takımlarınız renkler için size birer ipucu olur. Mutfak halısı farklı ton ve renklerde olması hem kullanım hem görsel açıdan son derece önemlidir. Salon halısı alırken odaya uygun bir renk ve seçim yapılmalı. Yatak odası halı veya yollukları koyu renkte olabilir. Koridor ve odalarda canlı renklerin kullanılması görsel ve ruhsal yapınıza sirayet edebilir.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!