Ana SayfaSağlıkAyrılık Kararı

Ayrılık Kararı

Kaçış yolu aramak bir çare gibi görünse de ayrılık kararı alındığı andan itibaren bunu paylaşmanın en sağlıklı yolunu aramak her zaman daha net sonuçlar verir.

Fatma Sezer
Fatma Sezer
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Uzun süren ilişkileri ya da evlilikleri sonlandırmak oldukça sıkıntılı ve kabus dolu zamanları beraberinde getirir. Her şeyin harika olduğunu düşündüğünüz zamanların geride kalması, bir şeylerin yolunda gitmediğini fark etmek ya da şiddet gibi sebepler sağlıklı olmayan ilişkilerin kaçınılmaz sonu olmakta. Uzun süren ayrılıklar, ilişkiye ara vermek ya da tekrar eski düzene dönmeyi beklemek çoğu zaman işe yaramayabilir. Bununla birlikte bir tarafın ayrılmaktan ya da yalnız kalmaktan korkuyor olması, şiddet görmesi ya da tehdit edilmesi durumu psikolojik olarak tarafları oldukça kötü etkilemektedir. Kaçış yolu aramak bir çare gibi görünse de ayrılık kararı alındığı andan itibaren bunu paylaşmanın en sağlıklı yolunu aramak her zaman daha net sonuçlar verir. Bu aşamada kararın açıklanacağı partner kişinin tutumu oldukça önemlidir. Öyle ki alt başlıklar altında net bir şekilde ifade etmenin zorunluluk olduğu bilinmektedir. Zira partnerin tutumu, cinayetlere sebep olan sonuçlar doğurmakta hatta cinnet harbiyle tüm ailenin yok olmasına neden olmaktadır.

Partner Kişinin Tutumu Anlayış Çerçevesinde İse

Elbette ki hiçbir ayrılık kolay olmayacaktır ancak partnerinizin anlayışlı tutumu içinizi rahatlatabilir. Genellikle böyle ilişkilerde karar saygıyla karşılanır ve çiftler herhangi bir desteğe gerek kalmaksızın kendi yaşantılarına geri dönerler.

İlişki İçerisinde Tehdit Ya Da Şiddet Var İse

Böyle bi durum söz konusu olduğunda ya da olacağında ilk iş elbette ki yetkili mercilere başvurmak olacaktır. Birçok aile cinayetinin sebebinin altında yeterli ya da hiç koruma olmamasından kaynaklanmakta olduğu bilinir. Zaten sağlıklı yürütülemeyen bu ilişkiler de kararın açıklanmasının çok önemi yoktur. Böyle bir durumda en yakın güvenlik birimine başvuruda bulunularak koruma talep edilmeli ve evli iseniz hukuki aşamaları polis güvenliğinde geçirmelisiniz.

Aşırı Bağlılık Durumu Söz Konusu İse

Bu tarz ilişkiler de ayrılık sebebi aşırı ilgi ya da hiç ilgilenmeme nedenlerinden ötürü ortaya çıkmaktadır. Bir tarafın diğer tarafa göre fazla ilgili olması, partneri sıkabilir ya da ilişkiyi çıkmaza sokabilir. Böyle durumlar da alınan kararın ifade edilme aşaması oldukça önemlidir. Çünkü en fazla intihar eyleminin yaşandığı ilişkilerin temelinde aşırı bağlılık durumu söz konusudur. Partnere bu karar anlayış çerçevesinde konuşularak ya da psikolojik destek alınarak aktarılmalıdır. Karşı tarafın kendine zarar vermesinden korkma ve kararı açıklayamama durumunun işleri daha fazla sarpa saracağı bilinmelidir.

Aile Etkeninin Göz Önünde Bulundurulduğu Durumlarda İse

Eğer aile baskısı varsa ya da çocuklarınız için evliliğinizi sürdürüyor iseniz, bu sizi yıpratmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Üstelik çocuklarınız için sonlandırmadığınız birliktelik, onlar için bir kabustan öteye gitmeyecektir. Bu tarz birlikteliklerde bulunan çocukların yaşıtlarına göre daha agresif ve şiddete meyilli olma durumu çok fazladır. Üstelik aile baskısına rağmen devam ettirilen evliliklerin bir noktada zaten sonlanacağı bilinen bir gerçektir. Kimsenin sizin adınıza karar almasına izin vermeden yine yetkili mercilere başvuru yapabilir ve koruma talep edebilirsiniz.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!