Ana SayfaDiyetBeslenmeSağlıksız Yiyecekler Tüketerek Ömür Geçirmek

Sağlıksız Yiyecekler Tüketerek Ömür Geçirmek

Bir ömür tüketilen sağlıksız yiyecekler insanların konforlarını düşürecek pek çok hastalığa kapı aralamaktadır. Geç kalmadan sağlıklı gıdalar

Fatma Sezer
Fatma Sezer
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Sağlıksız Yiyecekler Tüketerek Ömür Geçirmek

Toplumda bulunan yaygın inanışa göre eski jenerasyonların daha sağlıklı olduğu düşünülür. ”Eski toprak” deyimi bu sağlıklı nesli ifade etmek için kullanılmaktadır. Peki, eksi jenerasyonların daha sağlıklı yaşam sürmesini sağlayan şey nedir? Bu durum, en kaba tabirle her ürünün doğalını yiyerek sağlıklı beslenmelerinden kaynaklanmaktadır. İnsan vücudunu bir makineye benzetecek olursak, her gün yediğimiz besinler bu makinede yakılarak enerjiye dönüşmektedir. Kalitesiz ve sağlıksız yiyecekler yakılırken beraberinde pek çok sorun getirmektedir. Bir ömür tüketilen sağlıksız yiyecekler insanların konforlarını düşürecek pek çok hastalığa kapı aralamaktadır.

Yüksek Şeker İçeren Yiyecek ve İçecekler

Şeker içeren gıdalar ölçüsüz olarak alındığında ciddi sağlık problemlerini beraberinde getirir. İhtiyaçtan fazla enerjinin vücuda girmesine nede olan bu gıdaların oluşturduğu kalorileri yakmak neredeyse imkansızdır. Yakılamayan kaloriler ise yağ olarak depo edilmektedir. Bu da giderek şişmanlama, obezite gibi rahatsızlıklara davetiye çıkarmaktadır. Obezite ise pek çok yeni sağlık sorununa neden olur.

Bunlardan sadece bazıları: kalp rahatsızlıkları, damar tıkanıklıkları, şeker hastalığı ve yüksek tansiyondur.  Çocukluğundan beri şekerli yiyecek tüketen bireylerin kansere yakalanma riskinin de diğer bireylerden fazla olduğu bilinen bir gerçektir. Geç kalınmadan şekerli gıda tüketim alışkanlıklarından vazgeçilmeli ve sağlıklı gıdalara dönülmelidir.

Lifsiz Beslenme

Lifli besinler sindirim ve boşaltım sistemi için ilaç niteliğindedir. Günümüzde tüketilen pek çok gıda lif bakımından fakirdir. Popüler kültürün ürettiği bu sağlıksız beslenme furyası lifli gıdalar için olumsuz ön yargılar oluşturmak konusunda da çalışmalar yapmaktadır. Bunun en iyi örneği, tam buğday ununun zaman içerisinde dışlanarak liflerinden ayrıştırılmış beyaz unun yüceltilmesidir. Bütün lif değerini kepeğinde bırakan un, sağlık açısından olumsuz bir besine dönüşmektedir.

Fast Food

Popüler kültürün insanlara ” tüket ”diye emrettiği gıdalardan oluşan fast food zincirleri, sağlıksız gıdalar denildiği zaman ilk akla gelen gıda türüdür. Bu ürünler pratik ve popüler olmasının neticesinde tüketilmektedir. Yapılan reklam çalışmalarının da bu tüketimde payı büyüktür. Trans yağ içerisinde kızartılan patatesler, yüksek şeker oranıyla hiçte sağlıklı olmayan içecekler ve işlenmiş etlerin oluşturduğu bu zincirlerden beslenmek pek çok hastalığa kapı aralamaktadır.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!