Ana SayfaGüzellikRuj Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Ruj Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Peki ruj seçerken nelere dikkat etmelisiniz? Ruj seçimi yaparken, ten renginden dudak yapısına dek pek çok faktör değerlendirilmelidir.

Faydalı
Faydalı
Türkiye’nin Faydalı Bilgi Kaynağı!

Yazar İçerikleri

Ruj, kozmetik ürünlerin en yaygın olarak kullanıldığı ve kadınların vazgeçilmez tamamlayıcılarından biridir. Peki ruj seçerken nelere dikkat etmelisiniz? Ruj seçimi yaparken, ten renginden dudak yapısına dek pek çok faktör değerlendirilmelidir. Her tene ve yüz yapısına uyan temel ruj renkleri bulunur. Kendinize en çok yakışan ruj renklerini ve yapısı belirledikten sonra, klasiğiniz olarak kullanabilirsiniz.

Ruj Nasıl Seçilir?

Ten rengi ana unsur olarak etkilidir. Esmer tenler, sarışınlar, kumrallar, beyaz tenliler gibi değerlendirmeler yapılmalıdır. Cildin alt ton renkleri analiz edilerek ideal renk belirlenebilir. Saç rengi, göz rengi ve makyaj stili de ruj renkleri belirlemede önemli faktörler arasındadır. Dudakların dolgunluğu göz önünde bulundurularak, ince veya kıvrımlarına göre seçim yapılabilir.

Ten Rengine Göre Ruj Seçimi

Kumral tenlere daha soft tonlar ve pastel renkler tercih edilir. Esmer tenlerde daha belirgin olması için en koyu tonlar tercih edilir. Beyaz, kızıl ve açık tene sahip olanlar için canlı renkler kullanılabilir, saç rengine ve kıyafet kombinlerine göre ekstra renkler tercih edilebilir. Şeftali, gül kurusu, pembe, kırmızı, nar çiçeği gibi ruj renkleri en çok tercih edilen seçenekler arasındadır.

Dudakların rengine göre benzer tonlar ve daha canlılık katacak renkler tercih edilmelidir. Çok marjinal bir tarzınız yok ise siyah, mor, füme, kiremit rengi gibi tonları tercih etmeniz önerilmez. Zira, makyaj ve dişiliği ironik görünüm veren renklerdir.

Ruj Dokusu Nasıl Belirlenmelidir?

Mat ve parlak olarak temelde iki farklı seçenek sunulur. Lipstick olarak imal edilen ıslak görünümlü rujlar, genellikle daha doğal görünümlü ürünlerdir. Mat, parlak veya yarı parlak olarak sunulan klasik ruj çeşitlerinde, uygulanan makyaja göre seçim yapılmalıdır. Çok parlak rujlar ışıltılı bir görünüm verse de makyaja ve giyim konseptine göre aşırı görünüm verebilir.

Mat rujlar ise somut ve katı bir görünüm verdiği için, üzerine hafifte olsa parlatıcı uygulanmalıdır. Dudakların nemsiz görünmesine neden olan mat rujlar, çekicilik oranını da etkileyebilir. Renkli parlatıcılar ise her mevsim ve her konseptle kullanılabilen, dudakları hem dolgun hem nemli gösteren ürünler arasındadır. Dolgun dudaklarda daha soft, ince dudaklarda hacim veren parlaklık ve ışıltılı renkler tercih edilebilir.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!