Geceleri Uykusuzluk Problemine Doğal Uyku İlacı

Geceleri uykusuzluk problemi mi yaşıyorsunuz? Sık sık uykunuzdan uyanıyor ve bir daha uyuma konusunda sorun mu yaşıyorsunuz? Sabahları yatağınızdan yorgun bir şekilde mi kalkıyorsunuz? Faydalı Bilgin Editörümüz uyku sorunlarınızı bitirecek mucizevi karışımı sizler için araştırdı.

Uykusuzluk sık görülen bir sağlık sorunudur ve milyonlarca insan uykuya dalmaya çalışırken ve vücudun mumla aradığı dinlenmeye çalışırkenzorluklarla karşılaşır. Uykusuzluk nedeniyle, yıllık olarak iş performansında 63 milyar dolar kadar kayıp olduğu tahmin edilmektedir.

Çoğu uykusuzluk hastaları kendilerine yardımcı olmak için reçeteli ilaçlar kullanırlar, fakat bu ilaçlar kalp atışları, dikkat sorunları, kabızlık ve baş dönmesi gibi birçok yan etkiye neden olur ve potansiyel olarak bağımlılık yapar.

Öte yandan, bu ilaçların uykusuzlukla savaşmanıza ve uzun, rahat ve sağlıklı bir uyku çekmenize yardımcı olabilecek son derece etkili ve doğal alternatifleri vardır.

İhtiyacınız olan her şey birkaç doğal içeriktir ve her gece uyumak için giriştiğiniz mücadeleyi unutabilirsiniz.

Geceleri Uykusuzluk Problemine Doğal Uyku İlacı

Doğal Uyku İlacı Tarifi Malzemeler: 6 ons organik, hormonsuz süt 1 tatlı kaşığı bal 1 damla saf vanilya özü

Hazırlanışı:

Bir tencerede sütü ısıtın, ancak kaynamadan önce bir bardağa sıcak bir şekilde dökün. Ardından vanilyayı ve balını ekleyin, karıştırın ve yatmadan önce yavaşça içirin. Tüm yapmanız gereken bundan ibarettir.

Etkinliği, bileşenlerinin mucizevi etkilerinden kaynaklanmaktadır. Sağlıklı uyku düzenlerini destekler ve bedenin rahatlamasına ve uyku moduna geçmesine yardımcı olurlar.

Süt

Süt gibi proteinler bakımından yüksek gıdalar, uykuya yardımcı olan bir amino asit olan triptofan içerir. Yani, serotonin ve melatonin üretimini uyarır ve böylece hafif sedatif etkilere neden olur.

Bal

Son zamanlarda yapılan çift taraflı bilinmeyenli, denekleri rastgele seçilen ve plasebo kontrollü bir çalışma, balın güçlü bir dinlendirici özelliği olduğunu doğrulamıştır. Aslında dinlenirken karaciğerin düzgün bir işlevi için gerekli olan glikojen bileşiğinin üretimini teşvik ettiği ortaya çıkmıştır.

Seviyeleri gün içinde azaldıkça, beynin uyanması ve gece boyunca glikojen içeren yiyecekler için istek duymasına neden olabilir. Bal ayrıca beyindeki melatonin salınımını artıran bir kimyasal reaksiyonu uyarır.

Saf vanilya özü

Uykusuzluk hastalığında zihinde düşüncelerin uçuşması şiddetlenir, ancak 1991’de yapılan bir çalışma, vanilya aromasının zihni rahatlattığını doğruladı. Testler 85 katılımcının MRG taramalarını içeriyordu ve hepsinde gevşeme ve azalan kaygı ile ilişkili önemli miktarda beyin aktivitesi vardı.

Uykusuzluk ayrıca uyku apnesi gibi bir solunum hastalığının bir sonucu olabilir ve böyle durumlarda vanilya da son derece faydalıdır. Bir Fransız çalışmasında, ilk günde vanilyaya maruz kalmanın uyku apnesi vakalarını % 36 oranında azalttığı bulunmuştur.

Dipnotlar:

Sedatif Nedir: Sakinleştirici, Yatıştırıcı.

Triptofan Nedir: Çoğu proteinin bir bileşeni olan bir amino asittir. Omurgalıların beslenmesinde önemli bir besin maddesidir.

Serotonin Nedir: Mutluluk Hormonu olarak da adlandırılan Serotonin, sinir hücreleri arasında elektrik sinyallerini taşımakla görevli bir nörotransmitterdir. İki farklı sinir hücresi arasında elektik sinyallerini kontrol eden Serotonin, beynin çalışması için hayati bir görev üstlenmektedir. Beyinde salgılanan Serotonin hormonu, vücudun farklı noktalarında üretilmektedir.

Melatonin Nedir: Melatonin insan beyninde salgılanan ve vücudun uyku düzeninin korunmasında yardımcı olan bir tür hormondur. Sadece insan beyninde değil, aynı zamanda tüm memeli canlıların beyninde de mevcut olan bu hormon, çoğunlukla uykuya dalmada sıkıntı çeken insanların daha rahatça uyuyabilmesi için kullanılan bir gıda takviyesi olarak benimsenmiştir.

Plasebo Nedir: Teselli ilâcı, hastayı teselli için ilâç diye verilen etkisiz madde.

Glikojen Nedir: glikojen, (C6H1105)n: beyaz, amorf polisakkarit. Başlıca karaciğerde bulunur. Hidroliz olarak glikoza dönüşür. Molekül yapısı nişastanın aynıdır. Hayvanlarda karbohidratlar glikojen halinde depo edilir.animalstarch (hayvanî nişasta) ile ayni anlama gelir.

Uyku Apnesi Nedir: Uykuda solunum duraklaması.

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2018, 03:31

Yorum Yapın