Ana SayfaDiyetDukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Dukan Diyeti fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişiler için mükemmel bir diyet. Dukan Diyeti aç kalmadan 1 haftada 5 kilo vermeyi vaat ediyor.

Faydalı
Faydalı
Türkiye’nin Faydalı Bilgi Kaynağı!

Yazar İçerikleri

Dukan Diyeti fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişiler için mükemmel bir diyet. Dukan Diyeti aç kalmadan 1 haftada 5 kilo vermeyi vaat ediyor. Dukan diyetini uygulayanlar hem aç kalmadıklarını, hem de hızlıca kilo verip sağlıklı bir vücuda kavuştuklarını ifade ediyorlar. Dukan diyetiyle ilgili paylaşacağımız bilgiler ışığında siz de kolayca kilolarınızdan kurtulup fit ve sağlıklı bir vücuda ulaşabilirsiniz.

Dukan Diyeti Nedir?

Dukan, yüksek protein – düşük karbonhidrat diyetidir. Bu diyetin fikir babası ünlü diyetisyen Pierre Dukan’dır. Yüksek proteinli diyet sistemini detaylı olarak anlattığı Dukan Diyeti isimli bir kitabı vardır. Bu kitap neredeyse tüm dünyada fazlaca satılmış ve okunmuştur.

Dukan Diyeti Nasıl Uygulanmaktadır?

Dukan diyeti 4 ana evreden oluşmaktadır. Bu evreler sırasıyla; atak evresi, seyir evresi, güçlendirme evresi ve son olarak koruma evresidir.

Dukan diyetine kilonuz baz alınarak başlanır.

Her bir evre, vermek istediğiniz kilo miktarına göre hesaplanır ve bu doğrultuda bir süreç çizilir.

Dukan Diyeti Evreleri Nelerdir?

1.Atak Evresi (1-10 gün arası): Bu evrede 10 farklı kategori bulunuyor. Az yağlı etler, sakatat, balık, tüm deniz ürünleri, kümes hayvanları, yumurta, yağsız süt ve süt ürünleri, su ve yulaf kepeği. Bu kategorideki ürünleri günün istediğiniz saatinde sınırsız olarak rahatça tüketebilirsiniz. Tabii ki bu kategoriler dışına çıkmamak kaydıyla…

2.Seyir Evresi (1-12 ay arası): Asıl kilo vereceğiniz evre seyir evresidir. Bu evrenin süresi vereceğiniz kilo miktarına göre hesaplanır ve inmek istediğiniz kiloya kadar devam eder. Beslenmenize atak evresindekilere ek olarak bazı çiğ ve pişmiş sebzeler eklenir. Atak evresindeki gibi saf protein(SP) günlerini ve protein ve sebzeyi birlikte tüketebileceğiniz protein-sebze(PS) günlerini dönüşümlü olarak uygulamanız gerekir.

3.Güçlendirme Evresi(Verilen kiloya göre değişken): Güçlendirme evresinde verdiğiniz her 1 kilo için 10 gün diyet yapmalısınız. Örneğin 10 kilo verdiyseniz 10×10=100 gün boyunca bu evreyi sürdürmelisiniz. Bu evrede hayatınıza yavaş yavaş önceden tükettiğiniz besinleri sokmaya başlayabilirsiniz. Örneğin meyve, ekmek, bulgur gibi besinleri tekrar tüketmeye başlayabilirsiniz. Haftada 1 gün ödül öğünü de yaparak özlediğiniz yiyeceklerle hasret giderebilirsiniz. Sadece, her hafta 1 gün atak evresindeki gibi saf protein günü yapmanız gerekir.

4.Güçlendirme Evresi(Değişken): Kilonuzu korumak amacıyla hayat boyu sürdürebileceğiniz bir sağlıklı beslenme evresidir. Haftanın 6 günü diğer evrelerdeki gibi çok sıkı bir diyet yapmadan beslenebilirsiniz. Fakat yine sağlıklı besinleri tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Bunun yanında haftanın 1 günü saf protein günü yaparak kilo korumasını sağlayabilirsiniz.

Son olarak Pierre Dukan, ömür boyu her gün 3 yemek kaşığı yulaf kepeği yemenizi, hayatınızı asansörler yokmuş gibi sürdürmenizi, su içmeyi ihmal etmemenizi ve dukan diyeti boyunca öğrendiklerinizi hayat boyu uygulamanızı öneriyor.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!