Ana SayfaDiyetDetoks Nasıl Yapılır?

Detoks Nasıl Yapılır?

Vücut için detoks nasıl yapılır? Sorusunun cevabı son zamanlarda en sık arananlar arasındadır. Vücudu atık maddelerden...

Fatma Sezer
Fatma Sezer
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Detoks kelime olarak arınmak anlamına gelir. Genellikle vücut için kullanılan detoks kelimesi teknoloji, giyim, kozmetik ve birçok alanda karşımıza çıkmaktadır. Gereksiz, zararlı ve fazla olan her şeyden arınmak detoks yapmak hem ruhen hem de bedenen oldukça faydalı bir uygulamadır. Vücut için detoks nasıl yapılır? Sorusunun cevabı son zamanlarda en sık arananlar arasındadır. Vücudu atık maddelerden, serbest radikallerden ve toksinlerden arındırmayı sağlayan detoks, düzenli olarak yapılması gereken bir uygulamadır.

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Detoks Nasıl Yapılır?

Günlük koşuşturma, stres, çevre kirliliği, sağlıksız ve düzensiz beslenme gibi olumsuz etkiler vücutta birçok toksin maddenin birikmesine neden olmaktadır. Zaman içerisinde bu atık toksinler hücreleri dolayısıyla organları zedelemeye başlar. Organizmada gereksiz depolanan ve zarar veren bu toksinlerin atılması için doğru bir detoks uygulaması şarttır. Detoks genellikle mucizevî etkilere sahip detoks suları ile yapılmaktadır. Dönemine göre ve kişiye özel hazırlanan detoks suları ile bir kaç günlük uygulama, vücudu zararlı atıklardan arındırmaktadır. Özellikle sıvı tüketim olan detokslar böbrekleri de çalıştırarak ödemden kurtulmayı sağlar.

Bir diğer detoks şekli de beslenme düzeni ile yapılmaktadır. Yine kişinin sağlık durumuna uygun olarak hazırlanan detoks diyeti ile hem vücut toksinlerden arınır hem de kilo verme sağlanır.

Detoks Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Detoksu dengesiz ve kalorili beslenme yapılan günden, hafta sonu tatilinden ya da yaz tatilinden sonra yapmak daha doğru olacaktır. Böylece kısa sürede vücuda alınan gereksiz toksinlerden arınma sağlanır.
 • Sonbahar mevsiminde vücut kendini yeniler ve onarır. Bu dönemi detoks ile desteklemek faydalı olacaktır.
 • Detoks kısa süreli uygulanmalıdır. Fakat düzenli olarak tekrar edilmelidir.
 • Günlük hayatta da büyük önemi olan suyu, detoks süresinde de düzenli olarak tüketmek gerekir.
 • Detoks süresince kahve, çay, kola gibi kafeinli içecekler mümkün olduğu kadar tüketilmemelidir.
 • Detoks suyu içilerek yapılan detokslarda beslenme düzeni de mutlaka gözden geçirilmelidir. Özellikle yüksek kalorili ve katkı malzemeli fast-food besinlerden uzak durmak gerekiyor.

Canlandıran ve Ödem Attıran Detoks Suyu Tarifi

Vücudu toksinlerden arındıran, canlandıran ve ödem attıran detoks suyu için malzemeler:

 • 1 adet salatalık
 • 10-15 adet nane yaprağı
 • 1 adet limon
 • 4-5 dal maydanoz
 • 1 litre içme suyu

İyice yıkanan salatalık ve limon kabuklarıyla birlikte doğranarak içme suyuna katılır. Temizlenen nane yaprakları ve saplı maydanoz da iri iri doğranıp suya eklenir. Su bir gece buzdolabında bekletilir. Ertesi gün akşama kadar tüketilir.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!