Ana SayfaSağlıkŞifalı BitkilerBu Bitki Romatizmayı Doğal Tedavi Ediyor!

Bu Bitki Romatizmayı Doğal Tedavi Ediyor!

Bu ot içerdiği yüksek besin değerlerinden dolayı oldukça önemli bir bitkidir

Faydalı
Faydalı
Türkiye’nin Faydalı Bilgi Kaynağı!

Yazar İçerikleri

Bu ot içerdiği yüksek besin değerlerinden dolayı oldukça önemli bir bitkidir…

Özellikle böbrek hastalıklarında kullanılması tavsiye edilen bu bitki böbrek taşı düşürmede de kolaylık sağlamaktadır ayrıca romatizma hastalığının kökünü kurutmaktadır.

Çoğunlukla ülkemizde Akdeniz, Marmara ve Ege bölgelerinde yetişmektedir.

Şevket Bostan Otu Nasıl Hazırlanır?

Yukarıda tarifini verdiğimiz şekilde kurutulup hazırlanan şevket bostan otunu hazırlarken 1 bardak su için 1 tatlı kaşığı ot kullanılmaktadır. Öncelikle 1 bardak suyu kaynatıyoruz, ocağın altını kapattıktan sonra 1 tatlı kaşığı otu içerisine atıyoruz ve 15 dakika boyunca demlemeye bırakıyoruz.

Etkili sonuçlar almak için bir gün içinde 3 defa uygulanması gerekmektedir.Alerji için ise kullanım şekli daha farklıdır. 1 litre suyun içerisine 2-3 tutam şevket otu atılır ve bir gün bekletilir. Ardından 1 hafta boyunca her gün 1 saat arayla 1 kaşık içilmelidir.

Şevket i Bostan Bitkisinin Yemeği Nasıl Yapılır?

İçerdiği yüksek zengin bileşimlerden dolayı şevket-i bostan çok güzel yemeğe çevrilebilecek bir ottur. İşte Arda Türkmen’in oldukça lezzetli Şevket-i Bostan yemeği tarifi;

Malzemeler:

Yarım kilo şevketi bostan, 1 tane iti kuru soğan, 2 diş sarımsak, 3 adet domates, 5 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 avuç pirinç, Toz şeker (1 çorba kaşığı), Yarım limonun suyu, Yarım çubuk tarçın, 3 bardak su, tuz.

Şevketi Bostan Yemeğinin Hazırlanışı:

Şevketi Bostan otu ayıklanması zor bir bitki olması sebebiyle pazarlarda ayıklanmış bir şekilde suyun içerisinde satılmaktadır. Suyun içerisinde olmasının sebebi sudan çıkınca renginin değişmesidir.

Bu sebeple aldığınız şevket-i bostan otunu hemen pişirmeyecekseniz limonlu ve unlu bir suyun içerisinde muhafaza edilmelidir.Öncelikle bu otu jülyen şeklinde doğrayın. Soğanları yemeklik bir şekilde doğrayın. Sarımsakları ince kıyın ve domatesleri küp küp yemeklik doğrayın.

Bir tencerenin içerisinde zeytinyağını ilave edin ve biraz kızdırın. Ardından ayıklanmış ve jülyen doğranmış şevket-i bostanı tenceremize koyalım biraz karıştırdıktan sonra doğranmış soğanı ve sarımsağı ilave edin.Soğanlar kavrulduktan sonra hazırlamış olduğunu domateslerin yarısını, şeker, tuz, limon suyu,su, ve kabuk tarçını ilave edin.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!