Omega-3 ile bağırsak sağlığını artırın

Bilimsel Raporlar dergisinde yayınlanan yeni bir çalışma, omega-3 yağ asitleri açısından zengin gıdalar tüketen insanların bağırsakta daha fazla bakteri çeşitliliğine sahip olduklarını ve bu durumun genel olarak daha iyi bir sağlığı teşvik ettiğini ortaya koymaktadır.
Yeni araştırmalar, balık, sarımsak, fındık ve keten tohumu yağı gibi omega-3 açısından zengin gıdaların, bağırsaklarımızı sağlıklı tutmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Omega-3 yağ asitleri esansiyel yağ asitleridir, bu da onların sağlıklı kalmasına ihtiyaç duyduğumuz halde, insan vücudunun bunları kendi başına üretemeyeceği anlamına gelir – bu yüzden onları yiyeceklerden almalıyız.

Omega-3’lerden zengin bir diyetin yararları iyi bilinmektedir. Yağ asitleri, “kötü” türdeki kolesterolü düşürmek, düşük kan basıncı ve genel kardiyovasküler sağlığı iyileştirir.

Bazı çalışmalar, omega-3’ün romatoid artrit semptomlarını azaltabileceğini ve kemiği iyileştirebileceğini de öne sürmektedir. yaşla ilgili bilişsel gerileme ve bunamaya karşı korumanın yanı sıra güç.

Ve şimdi, Nottingham Üniversitesi Tıp Fakültesinden araştırmacılar, Birleşik Krallık’taki King’s College London bilim adamları ile işbirliği içinde – Omega-3’ün faydalarının uzun listesine ekle.

Zengin ve çeşitli bakterilere sahip bir bağırsak, genel sağlığımızın anahtarıdır. Makalelerimizden birinde açıkladığımız gibi, bağırsaklarımızın içinde yaşayan 38 trilyonluk bakteriler bağışıklık sistemimizi sağlıklı ve savaşmaya hazır tutarlar.

Tersine, mikrobiyal çeşitliliğin kaybolması irritabl bağırsak sendromu ve bağırsak kanseri ile ilişkilendirilmiştir. Sadece birkaç koşulu belirtmek için.

“Dr. Valdes,” Çok çeşitli sağlık sorunlarıyla artan bir şekilde bağlantılı olduğu için, insan bağırsağı tıbbi araştırmalarda çok dikkat çekiyor. ”

“Sindirim sistemimiz trilyonlarca mikrop barındırır, bunların çoğu sindirim sistemimizde, bağışıklık sistemimizde ve hatta ağırlığımızı düzenlerken bile hayati bir rol oynarlar,” diyor.

Omega-3, bağırsak sağlığını nasıl geliştirebilir?

Araştırmacılar, bir omega-3 yağ asidi türü olan toplam Omega-3 serum seviyeleri ve 876 ikizlerden gelen mikrobiyom verileri olan DHA seviyelerini analiz ettiler.

876 gönüllü kadının kohortu daha önce bağırsak mikrobiyomuna kilo artışı ve hastalık ile ilgili insan genetik katkısını araştırmak için kullanılmıştı, “diyor

Omega-3 gıda alımı, bir gıda sıklığı anketi kullanılarak değerlendirildi.

Dr. Valdes, bulguları şöyle özetliyor: “Biz […] [omega-3 alımını], […] omega-3 serum seviyeleriyle birlikte, sağlıklı bakterilerin çeşitliliği ve sayısı ile güçlü bir şekilde ilişkiliydi. Bağırsakta.”

Dernek, katılımcıların lif bakımından zengin bir diyete sahip olup olmadıklarından bağımsızdı.

King Koleji Londra’nın ilk araştırmacısı Dr. Cristina Menni, “Daha düşük inflamasyona bağlı olan ve daha düşük obezite riski taşıyan özgül bakterilerin, daha yüksek oranda omega-3 yağ asitleri olan kişilerde arttığını da keşfettik.”

Bu ilişkinin ardında yatan mekanizma, araştırmacılar daha ileri testler yaptılar ve “kandaki yüksek omega-3 seviyeleri […] bağırsakta N-karbamilglutamat (NCG) denilen bir bileşiğin yüksek seviyeleri ile ilişkiliydi.” .

 

Yorum Yapın