Ana SayfaSağlıkDoğal TedaviKemik Erimesine Bitkisel Çözümler Neler?

Kemik Erimesine Bitkisel Çözümler Neler?

Kemik erimesi neden meydana geliyor? Hem kadınlarda, hem de erkeklerde görünen kemik erimesine bitkisel çözümler nelerdir?

Mustafa Saim
Mustafa Saim
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Kemik erimesi; kemik dokusunda çeşitli etkenler doğrultusunda bozulmalar ve kitle kayıpları şeklinde gelişmektedir. Genellikle kadınlarda görülen bir hastalık olan kemik erimesi, az da olsa erkeklerde de görülmektedir. Nedenleri arasında, genetik yatkınlık olduğu gibi, D vitamini ve kalsiyum içeren besinlerden uzak sağlıksız bir beslenme de en büyük etkenler arasındadır. Aynı şekilde sağlıksız ve dengesiz beslenme, aşırı alkol tüketimi, sigara, hareketsiz bir yaşam gibi faktörlerde risk oluşturur. Kemik erimesinin belirtileri öncelikle kendini göstermez, daha ileri evreye geldiğinde kayıplar oluştuğun anladığınız bir hastalıktır. Bu nedenle, kemiklerde ağrılar, kırıklıklar , vücut iskelet yapısında oluşan bozukluklar gibi semptomlar doğrultusunda test yaptırdığınız kesin tanı konulmaktadır. Teşhise göre ise tedavi amaçlı, kemik dokusunu güçlendirici, kayıpları azaltıcı ilaçlar verilmektedir. Tabii ki kemik erimesine bitkisel çözümler de önerilir.

Kemik Erimesine Bitkisel Çözümler

Kemik erimesine bitkisel çözümler doğrultusunda, iyi gelen bitkiler ve besinleri tüketmeniz önem taşır.

Kemik erimesine iyi gelen bazı besinler şöyle:

 • Kuru Erik: Kuru erikler, kemik ve kas kütlesini arttırır. Düzenli bir şekilde öğün aralarınızda kuru erik tüketebilirsiniz.
 • Süt- süt ürünleri: Kalsiyum açısından zengindir Günlük düzenli bir şekilde süt tüketebilirsiniz, fakat doğal süt olmasına dikkat edin. Sütü balla ya da meyve püresi yaparak tüketebilirsiniz.
 • Badem: Badem kalsiyum açısından zengin yapıya sahip besinler arasında yer alır. Hatta süt ile beraber tüketilmesi özellikle önerilmektedir. Günlük sütünüze badem ekleyerek tüketebilirsiniz. Kemik yapınızı güçlendirmek için oldukça fayda sağlayacaktır.
 • Yoğurt: Ev yapımı doğal yoğurdun her gün düzenli bir şekilde tüketilmesi sağlıklı bir vücuda ve bünyeye sahip olmasında katkısı vardır. Yoğurt içerdiği bileşenleri ile kalsiyum içerdiği gibi antioksidan özelliğine de sahiptir. Her türlü hastalıklara karşı koruyucu özelliğine sahip olduğu gibi, sindirim sorunlarını çözer. Kemik ve kas yapısını güçlendirir. Kemik erimesine bitkisel çözümler arasında, yoğurt tüketimi de oldukça önemlidir.
 • Limon: C vitamini açısından zengin olan limon, antioksidan özelliğiyle vücut içerisindeki toksinleri de temizler. Böylece her türlü açıdan şifalı besinler arasındadır. Cildi nemlendirir, besler. Sağlığı koruduğu gibi güzelliği de korur. Taze limon suyu içebilir, çaylarınıza dahil edebilir, salata ile tüketebilirsiniz. Limonu her şekilde tüketmeniz sağlığınız üzerinde olumlu etki sağlayacaktır.
 • Balık: Omega3 yağ asitleri açısından zengindir. Kemik erimesi ve her türlü hastalıklara karşı, Omega3 içeren besinler önerilir. Bunlardan biri balık olduğu gibi sayısız besinde vardır, günümüzde dikkat çeken; keten tohumu ve CHia tohumu da Omega3 açısından zengindir.
 • Ispanak: Kas ve kemik yapısını güçlendirir. Ispanak gibi, çeşitli yeşil yapraklı sebzelerde önerilir.
 • Kişniş Tohumu: Demir, magnezyum, kalsiyum, potasyum içerir. Kemik dokusunu kuvvetlendirir. Bir bardak su ile 2 çay kaşığı tohumu kaynatarak tüketebilirsiniz.
 • Kemik erimesine bitkisel çözümler arasında olan Brokoli; özellikle İbrahim Saraçoğlu tarafından tavsiye edilir. Brokoliyi az su ile haşlayarak, tüketebilirsiniz. Kemik erimesi için, suyunu ve posasını da yiyebilirsiniz.
 • Keten Tohumu: Omega3 yağ asitleri açısından zengindir. Kemik erimesi ve her türlü hastalığa karşı önleyicidir.

Kemik Erimesi İçin Özel Kür

Kemik erimesine bitkisel çözümler ile sağlıklı bir şekilde kemiklerinizi koruyabilirsiniz. Bu özel kür tarifini düzenli bir şekilde uygulamanızı önerebiliriz. Uzmanlar tarafından da önerilmektedir.

kemik erimesi 2
kemik erimesi
 • Kemik erimesi için şifalı kür: Malzemeler: 10 adet yumurta kabuğu, 20 damla limon suyu olacak şekilde, taze limon suyu. Hazırlanışı; yumurta kabuklarını kurutarak toz haline getirin. Yumurtaların köy yumurtası olmasına özellikle dikkat etmelisiniz. Yumurta kabuklarını ve limon suyunu bir kabın içinde karıştırın, ardında yaklaşık bir hafta boyunca buzdolabında bekletin. Daha sonra, karışımı; ev yapımı çorbalara ve yemeklere ekleyerek tüketebilirsiniz. Düzenli olarak tüketmeniz önerilir. Kas ve kemik sisteminizi güçlendirdiğini görebileceksiniz.

Kemik Erimesinden Korunmak İçin

Kemik erimesine bitkisel çözümler oldukça fazladır. İyi gelen bitkiler, besinler ve özel kürler ile bitkisel çözümler sağlanabiliyor. Fakat erken yaşlarda bu durumdan korunmak ve risk faktörleri arasında girmemek için sağlıklı beslenmek oldukça önemlidir. Tabii ki düzenli spor faaliyetleri de önem taşır. Her gün en az yarım saat yürümek, birçok hastalığa iyi geldiği gibi kemik erimesini de önleyici niteliğindedir. Çünkü, düzenli bir şekilde yapılan yürüyüş, kas ve kemik sistemini güçlendirici etki gösterir. Bu nedenle hayatınıza mutlaka spor faaliyetlerini hobileriniz arasına dahil edin ve tabii ki herkes için uygun ve bedava olan yürüyüş yapmanız tavsiye edilir.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!