Ana SayfaSağlıkİnsanların Sağlığına Etki Eden Şeyler

İnsanların Sağlığına Etki Eden Şeyler

Hayatta en önem şeylerin başında sağlık gelmektedir. Kişiler yaş fark etmeksizin hayatının her döneminde sağlık kontrolü yaptırmaktadır. Sağlık sıkıntısı çeken kesim genellikle yaşı ilerlemiş kişiler olmaktadır.

Fatma Sezer
Fatma Sezer
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Genetik, ırsi bir rahatsızlık ve hastalıktan ziyade sağlığımıza etki eden ve olumsuz yönde etkileyen pek çok şey bulunmaktadır.

İş hayatının insan sağlığına etkisi

Kişiler hayatını devam ettirmek adına çalışmakla yükümlüdürler. Çalışılan iş ister istemez içinde stres unsurları barındırmaktadır. İnsan sağlığına etki eden ve çeşitli hastalıklara sebep olan bir etkendir stres. Bir diğer unsur ise iş hayatında tüketilen kafeinin fazlalığı ve insan sağlığında bıraktığı kötü etkidir. Fazla kahve ve kahve türünde içeceklerin tüketiminden kaynaklı olarak çeşitli kalp rahatsızlıklarına yakalanmak hiç de zor olmamaktadır. Çalışılan iş ortamı açıkta bir alan ise sigara kullanımının fazlalığı solunum yolları hastalıklarına hatta daha ciddi derecede ise akciğer hastalıklarına neden olmaktadır. Eğer sabit bir çalışma ortamı yok ise kişi sürekli belli bir tempoda efor sarf ediyorsa fazla yorulmadan kaynaklı bir takım hastalıklar meydana gelebilmektedir.

Arkadaş ortamının insan sağlığına etkisi

Kişilerin toplumda oynadıkları roller son derece önemlidir. Kişilerin kendi alışkanlıkları kolaylıkla başka insanları etkilemektedir. Sigara kullanan bir arkadaş çevreniz varsa eğer sigara kişinin kullanma olasılığı çok yüksektir. Ya da alkol kullanılan bir ortama girildiyse psikolojik olarak ortamdaki herkes aynı şeyi yapmak adına alkol kullanmakta ve bu durum sıklıkla düzenli periyotlarda tekrarlanmaktadır. 

Beslenme düzeninin insan sağlığına  etkisi

Kişilerin vücudunun yağ ve protein oranını korumak adına çeşitli gıdaları düzenli aralıklarla yemesi gerekmektedir. Gerekli olan karbonhidrat, yağ, protein, vitamin ve mineraller düzenli olarak alınmadığı takdirde vücut fonksiyonlarında aksamalar yaşanmaktadır. Fast food tüketiminin fazlalıkla arttığı bu zamanlarda, kişiler içerisinde zararlı pek çok yağın bulunduğu bu tarzda yiyecekleri tüketmektedir. Mide ve çeşitli iç organlarda kolaylıkla bir çok hastalık meydana gelmektedir.

Teknolojinin insan sağlığına etkisi

Cep telefonları kişilerin aşırı kullanımı ve vakit geçirmek adına yatığı birçok şey için kullandığı bir iletişim cihazıdır. Aşırı kullanımından kaynaklı olarak etkilenilen radyasyon oranı her geçen gün artmakta ve kişilerde baş ağrısı şikayetleri boy göstermektedir. Göz bozuklukları, parmak hareketsizlikleri gibi daha pek çok rahatsızlığa etki etmektedir. Çağın gereklerinden bir olan bilgisayar da her evde çeşitli sebeplerden dolayı bulunmaktadır. Aynı rahatsızlıklara bilgisayarda sebep olmaktadır.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!