Ana SayfaDekorasyonBahçe Dekorasyonu Nasıl Yapılır, Nasıl Olmalı

Bahçe Dekorasyonu Nasıl Yapılır, Nasıl Olmalı

Bahçe dekorasyonu nasıl yapılır; küçük bahçe dekoratif ürünleri ve bitkileri ile hoş bir peyzaj düzenlemesi yapabilirsiniz.

Fatma Sezer
Fatma Sezer
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Bahçe dekorasyonu, yaz aylarına merhaba dediğimiz bugünlerde ön plana çıkan önemli dekorasyonlardan biridir. Küçük ya da büyük bir bahçeye sahipseniz, öncelikle şanslı olduğunuzu söyleyebiliriz. Böylece evinizin parçası olan bahçede, hoş ve şık bir ortam hazırlanmanız kaçınılmazdır. Dışarı çıkmadığınız günlerde, evinizin bahçesinde güzel ve keyifli bir gün geçebilirsiniz. Bu açıdan bahçe dizaynını kişisel zevkiniz ve birkaç yaratıcı fikir doğrultusunda olağan üstü bir hale getirebilirsiniz. Bahçe dekorasyonu nasıl yapılır; küçük bahçe dekoratif ürünleri ve bitkileri ile hoş bir peyzaj düzenlemesi yapabilirsiniz. Bahçe dekorasyonunda, dikkat etmeniz gereken bazı noktalarda mevcuttur. Bahçenin boyutu, şekli, simetrik ya da asimetrik gibi özellikleri önemlidir. Her evin kendine özgü özellikleri olduğu gibi, bahçelerinde kendine özgü bir şekli vardır. Bu konuları dikkate alarak güzel bir peyzaj düzeni sağlayabilirsiniz. Yazın rengarenk renklerini, bahçenize renkli bitkiler ve çiçekler ile taşıyabilirsiniz. Ayrıca, rengarenk bir bahçe dizaynı için, iç açıcı renkli mobilyalar ile hayalinizdeki bahçeyi tasarlanmanız mümkündür.

Bahçe Dekorasyonun Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

bahçe dekorasyonu nasıl yapılır, nasıl olmalı
bahçe dekorasyonu nasıl yapılır, nasıl olmalı

Bahçe dekorasyonu; büyük bir bahçeniz varsa, organik sebze ve meyve yetiştirerek sağlıklı beslenmenize katkıda da bulunabilirsiniz. Fakat, büyük şehirlerde bu pek mümkün olmayabilir, daha çok şehirden uzak bir bahçe düzenlemesinde bunu düşünebilirsiniz. Bahçe dekorasyonu tamamen, kişisel zevk ve ilgi alanlarınıza göre değişebilir. Öncelikle, rahatlık ve konforunuzu sağlayan ayrıca şıklık katan mobilya seçimi yapabilirsiniz. Ya da ufak tefek Puf koltuklar ile hoş bir görünüm elde edebilirsiniz. Bahçenizin büyüklüğüne göre, bölümlere ayırmak ile başlayabilirsiniz. Peyzaj düzenleme alanı, bahçe mobilyaları için özel alan alanı vb. şeklinde belirleyebilirsiniz. Daha sonra; masa takımınızı, salıncağı ve bahçe dekor ürünlerinizi uyumlu bir şekilde dekore etmeniz gerekir.

Bahçe dekorasyonu dikkat edilmesi gereken noktalar:

 • Bahçenin büyük ya da küçük olması. Bahçenin boyutu.
 • Bahçenin şekli, simetrik ya da asimetrik özelliği.
 • Mevcut olan peyzaj düzenlemesi ve alanı.
 • Nasıl bir bahçe dizaynı istediğiniz.
 • Peyzaj düzenlemesinde kullanılacak, bitkiler, bodur ağaçlar vb. dış mekan bitkileri.
 • Bahçe mobilyası ile bahçenin renk ve vb. etkenler doğrultusunda uyumu.
 • Güneşten korunmak için şemsiye kullanımı. Aynı şekilde renk ve genel düzenlemeye uyumlu olması gerekir.
 • Dekoratif bahçe ürünlerinin bahçeye uyum ve ahenk katması.

Bahçe Dekorasyonu Peyzaj Düzenleme Nasıl Olmalı

Bahçe dekorasyonu aşamasında, önemli bir ayrıntıyı peyzaj kaplar. Bahçenin renk ve görsel güzelliğini sağlayan peyzaj düzenidir. Ayrıca, peyzaj düzenleme zaman zaman bakım ve emek gerektiren bir işlemdir. Bahçenizdeki dış mekan bitkileri, ağaçları ve çimen vb. bitkiler doğrultusunda, belirli aralıklar ile sulama, budama vb. işlemleri gerektirir. Her biri mevsimsel etkenlere göre farklı zaman ve dönemlerde gerçekleştirilir. Bu nedenle, bahçe düzenlemesinde bitki ve geniş çaplı çiçek yetiştirmek istiyorsanız, bu konuda da az çok bilgi sahibi olmanız gerekir. Kolay gibi görünebilir fakat araştırarak, yapabileceğinizden emin olmanız gerekir. Büyük bir bahçeye sahip olanlar tabii ki bu konuda bahçıvan yardımı ve desteğine ihtiyaç duyacaktır.

Bahçe dekorasyonu nasıl olmalı konusunda önemli ayrıntılar:

 • Peyzaj bölümü dahilinde, çiçek ekmek istiyor iseniz, mevsimine göre uygun olan çiçekleri ekmeniz gerekir. Ayrıca; bahçenizde hangi tür çiçek ve renkte bitki istediğinize de öncesinde karar vermelisiniz.
 • Bahçe tasarımın, sizi tatmin etmesi için tüm ayrıntıları önemsemelisiniz.
 • Bahçenizde meyve yetiştirmek de isteyebilirsiniz. Bulunduğunuz bölgede yetiştirilecek meyve ağaçlarını dikebilirsiniz. Küçük bahçeler için, daha uygun olan bodur ağaçları dikebilirsiniz. Fakat meyve ağaçları, bitkiler; bahçenizin güzel görünmesini sağladığı gibi emek ve ilgi ister. Bu nedenle bu konuda bilgi sahibi olmanız gerekir. Bitki de bir canlıdır, özelliklerine göre düzenli periyotlarda; sulanması, budanması gerekir.

İlgili ayrıntıları dikkate alarak, bahçe dekorasyonunuzu: peyzaj düzenlemesi; çim alanları, çiçekler, meyve ağaçları, bahçe mobilyaları ve bahçe dekoratif ürünleri ile tamamlamanız mümkündür. Yaratıcı bir bahçe dekorasyonu ile olası bahçenizi ya da yeni bir evin bahçesine farklı bir görünüm kazandırabilirsiniz. Bu tamamen, kişisel çabanıza ve yaratıcı yeteneklerinize bağlıdır. Bu nedenle, küçük bir araştırma yapabilir ve yaratıcılığınız da katarak kendi yorumunuzu ortaya serebilirsiniz. Bahçenizin küçük ya da büyük olması önemli değildir, önemli olan sizin oraya ne kattığınızdır. Küçük dokunuşlar ile küçük bir bahçeyi dahi nefes alacağınız, olağanüstü bir güzelliğe kavuşturabilirsiniz.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!