Ana SayfaYaşamFaydalı BilgilerEvde Kuru Buz Nasıl Yapılır?

Evde Kuru Buz Nasıl Yapılır?

Kuru buz katı halde olan bir maddedir. Gerçek buzla soğutması ve katı olması dışında pek de bir benzerliği bulunmaz. Gaz halde olan karbondioksit kırağılaşarak katı halde olan karbondioksit diğer bir adıyla kuru buza dönüşür.

Mustafa Saim
Mustafa Saim
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Kısacası kuru buz karbondioksitin katı halidir.

Kuru Buz Nereden Satın Alınır?

Kuru buz birçok dükkanda veya internet sitesinde satılmaktadır. Kuru buzu bu tarz yerlerden satın alabilirsiniz. Ayrıca kuru buz sahip olduğu özelliklerden dolayı kargo ile de gönderilebilmektedir.

Kuru Buz Alma İmkanımız Yoksa Ne Yapmalıyız?

Kuru buzu farklı sebeplerden dolayı internetten veya başka bir yerden satın almak istemeyebilirsiniz. Bu durumda evde kuru buz yapabilirsiniz ve bu sayede kuru buz almanıza gerek kalmaz.

Kuru Buz Nasıl Yapılır?

Kuru buz yapmak çok kolaydır. Kuru buz yapmak için ilk olarak karbondioksit gazını sıvılaştırın ardından sıvıyı özel bir fanusta tutun. Daha sonra sıvı karbondioksit güçlü bir şekilde bir kaba püskürtülür ve kara benzeyen yapıda oluşan parçacıklar sıkıştırılarak kuru buz elde edilir.

Kuru Buz ile Normal Buz Arasındaki Farklar Nelerdir?

Az önce de bahsedildiği üzere kuru buz ile normal buzun arasında pek de bir benzerlik yoktur. Aralarında birçok fark bulunmakta olup en önemli farkları ise şunlardır,

  • Kuru buz, normal buzdan yani suyun katılaşmış halinden daha yoğundur.
  • Normal buzun donma derecesi 0 derece selsiyus iken kuru buzun donma derecesi aşırı soğuk bir derece olan -78.5 derece selsiyustur.

Kuru buzun yani karbondioksitin katı halinin erime derecesi bir hayli normal buza göre düşük olduğu için kuru buz çok uzun bir zamanda erir. Bu özelliği ile de soğuttuğu ürünlerin veya eşyaların nemlenmesini önler.

Kuru buzun daha birçok birbirinden farklı ve normal buza göre daha işe yarar özellikleri vardır. Bu özellikleri sayesinde insanlar normal buza göre kuru buzu tercih etmektedir.

Kuru Buz Hangi Alanlarda Kullanılmaktadır?

Kuru buz birçok farklı sektörde farklı amaçlara yönelik kullanılmaktadır.

Kuru buz başlıca şu amaçlar için kullanılmaktadır;

  • Çiçek endüstrisinde
  • Kan çalışmalarında
  • Aşı çalışmalarında
  • İlaç çalışmalarında

Daha birçok amaç için kullanılan kuru buz sayesinde insanların işleri kolaylaşıyor ve bu sayede mesleklerini daha iyi yapabiliyorlar.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!