Ana SayfaSağlıkDoğal TedaviEkinezya Bitkisi Hangi Hastalıklara İyi Gelmektedir?

Ekinezya Bitkisi Hangi Hastalıklara İyi Gelmektedir?

Bu bitkilerden bir tanesi de ekinezya bitkisidir. Peki ekinezya bitkisi hangi hastalıklara iyi gelmektedir?

Faydalı
Faydalı
Türkiye’nin Faydalı Bilgi Kaynağı!

Yazar İçerikleri

İnsan hayatının var olduğu ilk günden itibaren bitkiler insan hayatında önemli bir yer tutuyor. İlk başlarda beslenme amaçlı tüketilen bitkiler daha sonraları çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaya başlandı. Özellikle bazı şifalı bitkiler insan vücuduna oldukça faydalı gelmektedir. Bu bitkilerden bir tanesi de ekinezya bitkisidir. Peki ekinezya bitkisi hangi hastalıklara iyi gelmektedir?

Ekinezya Bitkisinin İyi Geldiği Hastalıklar Nelerdir?

Ekinezya bitkisi insan vücudundaki birçok derde çare olmaktadır. Yapılan bilimsel araştırmalar ekinezya bitkisinin içinde yüksek oranda A, B2, C ve E vitamini olduğu saptanmıştır. Dolayısı ile bu bitki vücudu her türlü mikroptan ve virüsten korumaktadır. Bunun yanı sıra kişinin bağışıklık sistemini güçlendiren ekinezya bitkisi vücudu grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklardan koruyor. Bunun dışında ekinezya bitkisi AIDS hastalığının tedavisinde de kullanılıyor. Baş ağrılarına, kronik yorgunluk ve halsizlik durumlarına, kas ve eklem ağrılarına, sedef, sivilce ve çeşitli cilt hastalıklarına karşı da ekinezya bitkisinden faydalanılabilir.

Ekinezya Bitkisi Nasıl Tüketilirse Daha Etkili Olur?

Doğal vitamin deposu olan ekinezya bitkisi doğru bir şekilde tüketildiğinde vücut üzerinde oldukça etkilidir ve vücudu birçok hastalığa karşı korur. Bu bitki orijinal hali olan bitki şeklinde, kapsül şeklinde veya çay yapılarak tüketilebilir. Ancak ekinezya bitkisinin en az 6 ay fazla güneş almadan kurutulması gerekir. Ekinezya bitkisi çay olarak tüketildiği zaman vücut üzerindeki olumlu etkilerini kısa süre içerisinde göstermektedir.

Ekinezya Bitkisi Çayı Nasıl Hazırlanır?

Kavanozda fazla güneş almadan kurutulan ekinezya bitkisinden bir tatlı kaşığı kadar alınır ve bir su bardağı kaynar suyun içine konulur. Ardından biraz karıştırılır ve 12, 13 dakika demlenmesi beklenir. Çay demlendikten sonra günde 2 veya 3 kere tüketilebilir. Ekinezya çayına tercihe göre tarçın, zencefil veya ada çayı da eklenebilir. Özellikle ağır grip dönemlerinde bu karışım etkili olmaktadır.

Ekinezya çayını kişilerin belli süreler içerisinde tüketmesi gerekir. 10 gün boyunca bu çayı tüketen kişilerin bir kaç gün ara vermeleri ve vücutlarını biraz dinlendirdikten sonra çayı tüketmeleri gerekir.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!