Ana SayfaSağlıkİlk YardımBurkulmalarda İlk Yardım Nasıl Yapılmalı?

Burkulmalarda İlk Yardım Nasıl Yapılmalı?

Bağların ve yumuşak dokuların eklemin normal alanı dışında zorlanmasına burkulma denir.

Faydalı
Faydalı
Türkiye’nin Faydalı Bilgi Kaynağı!

Yazar İçerikleri

Burkulmalar vücudun hareketli eklem yerlerinde meydana gelir. Bu kısımlar diz, ayak ve el bilekleridir. Bu tür bir burkulma sonucunda yapılacak doğru ilk müdahale büyük önem taşır.

Burkulma Belirtileri Nelerdir?

Morarma, şişlik, ağrı ve hareket edememek yani hareketin kısıtlanması gibi belirtiler varsa burkulmadan şüphelenilebilir.

İlk Yardım ve Tedavi

Herhangi bir kaza ya da kişinin yaşamını tehlikeye düşüren durumlarda, sağlık görevlileri veya bu konuda eğitim almış kişilerin mevcut bulunan araç ve gereçlerle müdahalede bulunmasına ilk yardım denir.

İlk olarak burkulan yer düzgün ve dikkatli bir şekilde bir sargı yardımıyla sarılır, baskı uygulanır. Sadece burkulan bölgenin sarılması önemlidir. Sargı işlemi burkulan bölgenin şişmesini engeller. Burkulan yere göre sargı işleminin yapılması süreci farklılık gösterir. Eğer ayak bileğinde burkulma varsa baskının sert bir malzemeyle yapılmasına gerek yoktur. Çorapları çift giyerek ve bandajın altına sünger koyarak baskı işlemini gerçekleştirmek gerekiyor. Ayak bileğinin burkulduğu durumda ilk gün ayak, kalp seviyesinin üzerinde tutulmalıdır. Diğer bir yöntem ise soğuk uygulamasıdır.

Burkulduğu esnada burkulan bölgeye soğuk uygulamak sinirlere yapılan baskıyı azaltır ve kan damarlarını daraltır. Buz direk olarak uygulanmamalıdır. Buzların kırılıp küçültülmesi ve poşet veya benzeri bir parçanın içerisine konulması daha iyi olacaktır.

Eğer burkulan yer kol ise kolun bir bezle sarılarak boyundan geçirilmesi ve kalp seviyesinin üzerinde tutulması gerekiyor. Yine buz uygulaması da bu bölgede ki burkulmalarda tedavi yöntemi olarak kullanılabilir. Soğuk uygulamasının hemen yapılması önemlidir eğer üzerinden birkaç saat geçmişse faydalı olmayacaktır. Böyle bir durumda şişlik ve morluğu azaltmak için sıcak su uygulamasının yapılması gerekiyor.

Yanlış Bilinenler

Burkulan yerin ovuşturulması, bilinçsiz bir şekilde baskı uygulanması yanlış bir davranıştır. Ağrı kesiciler alındıktan hemen sonra burkulan yeri hareket ettirmek doğru değildir. Bu evrede dinlenmeye özen göstermek gerekiyor. Halen aşırı bir ağrı hissediliyorsa, burkulan yer morarmış yada kızarmış ise ve hareket etmede bir kısıtlanma söz konusu ise doktora gidilmesinde fayda olacaktır.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!