Ana SayfaYaşamPratik BilgilerYün Halı Nasıl Temizlenir? Nasıl Yıkanır?

Yün Halı Nasıl Temizlenir? Nasıl Yıkanır?

Yün halıyı yıkamak için soğuk su ve yün deterjanı kullanabilir veya daha kolay bir çözüm olarak, halı yıkama fabrikasında yıkatabilirsiniz. Ancak

Esra Tahincioğlu
Esra Tahincioğlu
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Yün halıyı yıkamak için soğuk su ve yün deterjanı kullanabilir veya daha kolay bir çözüm olarak, halı yıkama fabrikasında yıkatabilirsiniz. Ancak halınız her kirlendiğinde ve üzerine bir şey döküldüğünde yıkamak mümkün olmayabilir. Yün halıyı temiz tutmak için sık sık elektrikli süpürgeyle temizleyin. İnatçı lekeler için buharlı halı temizleme makinesi kullanabilirsiniz. Üzerine bir şey döküldüğünde, eğer sıvıysa vakit kaybetmeden ılık suyla ıslattığınız bir süngerle çok bastırmadan fazla suyu alın. Lekeleri, sertçe ovalayarak silmek halıyı yıpratabilir ve rengini kaybetmesine neden olabilir.

Yün Halı Temizliği

Yün halınızı temiz tutmak için öncelikle yünlü tekstil ürünleri için özel olarak üretilen temizleme deterjanlarından edinmelisiniz. Bu deterjanlar yün liflerine zarar vermeden ve yünün rengini soldurmadan temizleme yapmanıza olanak tanır. Yün halıyı silerken kesinlikle ağartıcı özelliği olan bir deterjan kullanmayın.

Yün halıya sıvı döküldüğünde hemen bir bezle sıvının yayılmasını engelleyin ve fazla sıvıyı süngerle alın. Daha sonra ılık suyla ıslattığınız havluyla lekeyi çok fazla bastırmadan silin. Deterjanınız yoksa havluyu, 1 ölçek sirke 3 ölçek ılık suyla hazırlanan karışımla ıslatarak lekeyi silebilirsiniz. Çok fazla güç uygularsanız yün lifleri kırılır ve halının bu bölgesi, leke çıksa dahi kendini belli eder.

Yün Halı Temizlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Halı deterjanı alırken ambalajın üzerini dikkatli okuyun. Halı temizleme deterjanları genellikle sentetik yün temizliği için üretilmektedir. Aldığınız deterjan %100 yün halılar için uygun olmalı. Deterjan, ağartıcı ve parlatıcı maddeler içermemeli.
  • Halıyı silerken çok fazla ıslatmayın ve sıcak su kullanmayın. Yün, suya ve sıcaklığa karşı hassastır ve kısa sürede kurumazsa çekebilir. Ayrıca halı tam kurumazsa evde nem kokusu oluşabilir.
  • Yün halıların rengi kolay solabilir. Bu nedenle halınızı direkt güneş ışığı alan bir yere sermeyin.
  • Halıyı kalorifer altı veya ısı yayan cihazların yakınına sermeyin. Sıcaklık halının liflerini tahrip edebilir.
  • Elektrikli süpürgeyle temizlerken çok fazla güç uygulamayın ve yavaş yavaş süpürün. Süpürgenin vakumunun etkin biçimde çalışabilmesi için süpürge torbasının boş olmasına dikkat edin. Halınızı fırçayla temizlemeyin.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!