Tırnak batması nasıl geçer? Tırnak batmasına doğal çözüm…

Tırnak batması; ara sıra yanlış bir kullanım ara sıra de kalıtımsal olarak o kadar çok kişiye problem yaratabiliyor.

Tırnak batması için önleyici uygulamalar olduğu gibi, henüz fazla ilerlememiş olanlar için de evde rahatlıkla uygulanabilecek çözümler olabiliyor. Fakat ileri boyutlara varan tırnak batmaları için minik cerrahi operasyonlar gerekebiliyor.

Genel Olarak tırnağın dürüst büyüyerek cilt altına girmesi biçiminde görülen tırnak batmasının en büyük belirtisi, parmağın gönder kısımlarında oluşan fazla sızı ve sızıdır. Ayakkabı zorlaması ve tırnağın uzaması ile de benzer bölgede kızarıklık, şişme, yanma ve iltihap görülebilir. Tırnak batması bilhassa 20-30’lu yaşlarda görülebildiği gibi, erkeklerde görülme oranı kadınlara kadar daha fazladır.

 

Çivi batması neden olur?

Deri aşağı kendine yer bulan çivi, enfeksiyonları içeri taşır ve deri aşağı bir iltihaplanma süreci başlar. Bundan sonradan da kızarıklık, sancı, yanma, iltihap akıntısı gibi belirtiler baş gösterir. Tırnaktan gelen sarı iltihabın sonrası, çok nadir olarak görülse de tırnak kemiğinin iltihaplanması ve enfeksiyon kapmasıdır.

Peki, tırnak batmasının asıl nedeni nedir?

Sıkan ve rahatsız ayakkabılar; tırnak batmasının en büyük nedenlerinden biri ayağı hem rahatsız eden hem de ayak çivi şeklini bozan sıkı, topuklu, sivri uçlu ayakkabılardır. Bunun için üçgenin taban olmayan kenarı tırnağınızı sıkıştırmayacak ön tarafı sıcacık ayakkabılar giymeniz önerilir.

Hatalı çivi kesme; tırnakların yuvarlak ve gömük şekilde derin kesilmesi, aynı şekilde tırnağın deri altına içten büyümesine niçin olur. Bu sebeple but tırnaklarının dairesel yok düz şekilde kesilmesi gerekir.

Pedikür; Hatalı uygulanan ve alelade yerlerde yapılan pedikür, tırnağın enfeksiyon kapmasına ve ardından batık yaşanmasına niçin olabiliyor

Yaralanmalar; tırnağın darbe alması ve zedelenmesi sonucu da tırnak batması görülür. Özellikle futbol oynayanların ve koşu sık karşılaştıkları bir durumdur.

Kalıtımsal koşul; eğer ailede tırnak batığı problemiyle yaşayan bir birey varsa, siz de çivi batmasıyla karşılaşabilirsiniz.

Enfeksiyon durumları; tırnakta yer alan mantar vb. enfeksiyonlar çivi yapısının kalınlaşması ve genişlemesi sonucu batık görülmesine niçin olabilir.

Tırnak batması nasıl ilerler?

En çok etap baş parmağında görülen çivi batmasının birincil evresinde sadece tırnakta şişme ve kızarma görülür. Ilk vakitlerde iltihaplanma ve değişken gelme yoktur. sonra herhangi bir müdahaleye maruz kalmayan çivi batığı ilerler ve tırnağın battığı bölgede sıcaklık, yanma ve en son iltihap akıntısı görülür. Bölgeden akıcı beyaza yakın istikrarsız enfeksiyon habercisi olmaktan fazla, vücudun cilt içindeki tırnağa verdiği reaksiyondur. Sonrasında görülen sarı irin şeklindeki iltihap, tırnağın enfeksiyon kaptığının ve kötüleştiğinin habercisidir.

Tırnak batması nasıl geçer?

Tırnak batması bahsedilen açılış evresinde ise, cerahat oluşmadan evvel evdeki çözümlerle denetleme altına alınabilir. Ancak alev ve irin yoğun şekilde artarsa; çivi çekme gibi hafif operasyonlara baş vurulabilir.

Çivi batması için evde uygulanabilecek çözümler; 

*Ayağınızı günde 4 kez sıcak suda bekletin.

*Etap temizliğine dikkat edin. Günde iki kere ayağınızı sabunlu suyla yıkayın ve pak, kuru kalmasına özen gösterin.

*Tırnak batması yaşadığınız dönemde sıkı ve topuklu ayakkabılardan uzakta durun. Mümkünse tercihiniz yalnızca sandalet ve terlikten yana olsun.

Doktora gitmeden evvel bu işlemi uygulayın; Deriye batmakta olan tırnağın köşesini kaldırmaya çalışın. Tırnak ile deri arasına bir parça pamuk sararak sağlam duracak şekilde yerleştirin. Aralarında aylaklık olması gerekmektedir. Bu acı veren bir operasyon olmasına rağmen evde tedavinin en manâlı kısmıdır. Ayağınızı sıcak suda beklettikten derhal sonradan araya koyduğunuz pamuğu azıcık daha ileriye itin ve pamuğu her gün değiştirin. 7-15 gün içinde tırnağınız büyüyecek ve batma problemi geçecektir. Bunları 3 gün her tarafında ahenkli olarak yapmanıza karşın herhangi bir gelişme olmadıysa doktora görünün. Keza bu aşamada yoğun sancı ve sızı için sancı kesicilere başvurabilirsiniz.

Bir diğer usul; tuzlu veya yumuşatıcı bir şeyler eklediğiniz sıcak suda ayağınızı bir müddet bekletin. daha sonra antibiyotik merhem sürün ve bandajlayın. Birkaç gün daha sonra ise ayağınızı sıcak suda bekletin ve gerisinde törpü ve pedikür makasıyla batık yeri deriden çıkarmayı deneyin. Sonra ise merhemleyin ve bitmiş bandajlayın.

Çivi batması iyileşmiyorsa…

Evde uygulanan işlemlerden sonra tırnak batması geçmiyor ve yineleniyorsa; bir doktora başvurmanız gerekir. Bu ileri evrelerde yapılan operasyon ise; anormal dokunun alınması ve tırnak kökünün kısmi olarak kazınması yerinde bir işlem olacaktır. Işlem sonrası aynı yerden batmayı engellemek amacıyla tırnak kökünün batan tarafı yıkım edilir.

Peki, çivi batması bu işlemden daha sonra da yinelenir mi? Olağandışı, iyileşmeyen dokuların alındığı durumlarda batmanın her tarafta etmesi beklenmez. Yalnızca tırnağın çekilip iltihaplı ve olağandışı dokunun alınmadığı durumda her yerde çivi batması oluşması beklenir.

Yorum Yapın