Ana SayfaYaşamPratik BilgilerKarbonatla Yapılabilecek 15 Harika Şey

Karbonatla Yapılabilecek 15 Harika Şey

Karbonatı rafından indirip kullanmanızı sağlayacak 15 olağanüstü yöntemi derledik. Hayatınızı kolaylaştıracak bu bilgilere göz atın.

Mustafa Saim
Mustafa Saim
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Karbonatı rafından indirip kullanmanızı sağlayacak 15 olağanüstü yöntem topladı.

Size bir bilmece: 10 yıl önce satın aldığınız ve hala sapasağlam duran şey nedir?Tabii ki Karbonat. Sodyum bikarbonat, küçük kristalleri olan bir toz, onlarca yıldır rafta durabilir vehiç kullanılmaz. Bu sizin kaybınız.

Dişleri Beyazlatır

Karbonat mükemmel bir aşındırıcı olduğundan, çok sık kullanılmamalıdır. Diş Macununuza küçük bir miktar Karbonat ekleyebilir ve dişlerinizi her zamanki gibi temizleyebilirsiniz.

Ya da bu tarifi kullanın:
Islak diş fırçanıza biraz Karbonat serpin ve 2-3 damla limon suyu ilave edin. Sonra her zamanki gibi temizleyin.

Bezelye ve Fasulye Yumuşatır

karbonat bezelye ve fasulye yumuşatır
karbonat bezelye ve fasulye yumuşatır

Yemeğin daha erken pişmesi için tencereye bir tutam Karbonat ekleyin. Özellikle Fasulyeler kartsa kısa süre içinde hazır olduğunu göreceksiniz.

Güneş Yanığını Tedavi Eder

Bir fincan Karbonat serin banyo suyunuza karıştırın. Bu, güneş yanığının hafifletilmesine yardımcı olacaktır. Tuz ve ılık su uygulamaları da, lokal ağrıları giderebilir.

Apseleri Tedavi Eder

karbonat apseleri tedavi etmesi
karbonat apseleri tedavi etmesi

Etkilenen alanı günde iki kez 15-20 dakika boyunca 1 su bardağı su için 1 çay kaşığı Karbonat ve 1 çay kaşığı tuz kullanarak Karbonat, tuz ve ılık suyun bir solüsyonu içine batırın

Takıları Temizler

3 çay kaşığı Karbonat 1 çay kaşığı suyla karıştırın ve bir diş fırçası kullanarak takılarınızı fırçalayın. Soğuk su ile durulayın

Buzdolabı Kokusunu Giderir

karbonat buzdolabı kokusunu giderir
karbonat buzdolabı kokusunu giderir

Buzdolabınızda bir rafın üzerine bir fincan içinde Karbonat koyup birkaç gün bekletin. Buzdolabı kokusunun kaybolduğunu göreceksiniz.

Lekeleri ve Küfü Söker

Su ve sirke karıştırılır. İki çorba kaşığı karbonat eklenir ve sodayla karıştırılır. Ardından karışım bir sprey şişesine alınır. Lekeye uygulandıktan sonra fırça yardımıyla fırçalama işlemi gerçekleştirilir. Bu yöntem ile güvenle lekelerden kurtulabilirsiniz.

Elleri Temizler ve Yumuşatır

karbonat elleri temizler ve yumuşatır
karbonat elleri temizler ve yumuşatır

Haftada birkaç kez Karbonat ile yapılan sıcak suya ellerinizi sokmak sizi ellerinizde ve ayaklarınızdaki kaba deriden kurtaracaktır. Ellerinizi ve kesme tahtasını Karbonat ile ovarsanız, sarımsak veya balıkların hoş olmayan kokularını yok edebilirsiniz.

Ağız Kokusunu ve Diş Plaklarını Önler

2 çay kaşığı Karbonatı limon suyu ile karıştırın ve yarım bardak su ilave edin. Hoşunuza gitmeyen bir koku alırsanız ağzınızı bu solüsyonla yıkayın. Ayrıca biraz su ve 3-4 çorba kaşığı Karbonattan oluşan bir çözeltiyi de kullanabilirsiniz.

Cilt Çatlaklarını Giderir

Bu karışımla yapılan düzenli masaj, vücudunuzdaki dokuları daha hızlı tazeleyecektir. Bir limonun yarısının suyuyla 3 çorba kaşığı Karbonatı karıştırınız. Gerilmeden kaynaklanan izlerin bulunduğu bölgelere masaj yapın.

Saça Bakım Yapar

karbonat saça bakım yapar
karbonat saça bakım yapar

Hızlı saç büyümesi için, 9 çorba kaşığı suyu 3 çorba kaşığı Karbonat ile karıştırın. Karışımı bir aplikatör şişesi kullanarak kökten uca uygulayın ve kafa derinizi masajlayın. Su ve elma sirkesi karışımından oluşan bir çözelti hazırlayın ve saçlarınıza uygulayın, sonra kafa derinize tekrar masaj yapın ve saçlarınızı durulayın. Saçlarınızın parlak ve sağlıklı olduğunu göreceksiniz.

Doğal Cilt Temizliği Yapar

karbonat doğal cilt temizliği yapar
karbonat doğal cilt temizliği yapar

Tarif #1: Daha Parlak Cilt için. 1 çorba kaşığı Karbonat, 1 çay kaşığı limon suyu, 4-5 damla çay ağacı yağı. Karıştırın, yüze uygulayın ve özel bir masaj fırçası kullanarak iyice masaj yapın.

Tarif #2: Siyah noktaları gidermek için. 1 çay kaşığı karbonat, yarım çay kaşığı bal. Hatta biraz bitkisel yağ da ekleyebilirsiniz. Karıştırın, siyah nokta eğilimli alanlara 5 dakika boyunca uygulayın, sonra masaj yapın ve durulayın.

Tarif #3: Çizgileri ve kırışıklıkları en aza indirgemek. 2 çay kaşığı Karbonatı 1 çay kaşığı hindistan cevizi yağı ile karıştırın. Yüzünüzü 5-7 dakika iyice masaj yapın, sonra ılık su ile durulayın. Haftada 1-2 kez tekrarlayın.

Mide Yanmasına İyi Gelir
Mide yanmalarını gidermek için, yarım bardak su ve 1 çay kaşığı Karbonat karışımını içebilirsiniz. Ya da bir tutam Karbonat ile biraz süt deneyebilirsiniz. Ayrıca şu tarifi de kullanabilirsiniz: 100 ml (3.4 oz) su, 1/4 çay kaşığı Karbonat, 1/4 çay kaşığı sitrik asit (veya biraz limon suyu), ½ çay kaşığı şeker.

Kaşıntıyı Giderir

karbonat kaşıntıyı giderir
karbonat kaşıntıyı giderir

Böcek ısırıkları ve zehirli sarmaşıklardan kaynaklanan kaşıntılı döküntüleri gidermek için Karbonat ve sudan yapılmış bir macunu uygulayın.

Ter Kokularını Giderir

Mağazada satılan deodorantları kullanamıyorsanız, suyu bir kapta Karbonat ile karıştırın (ya dasadece bir tutam Karbonat alın) ve koltuk altı bölgesine uygulayın. Aynı şekilde ayak kokusundan da kurtulabilirsiniz.