Ana SayfaModaBebek GiyimYenidoğan Bebek Kıyafeti Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yenidoğan Bebek Kıyafeti Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yenidoğan bebek kıyafeti seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar neler? Yenidoğan bebekler için Yazlık ve kışlık kıyafet seçimleri nasıl olmalı?

Esra Tahincioğlu
Esra Tahincioğlu
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Yenidoğan bebekler, doğum sonrasında dış hayata alışma noktasında problemler yaşarlar. Bu bağlamda o kadar hassas tene sahiptirler ki yanlış seçilmiş bir kıyafet, onların cildinin hasar görmesine neden olabilir. Peki, yeni doğan kıyafeti seçerken nelere dikkat edilmelidir.?

Mevsimine Uygun Kıyafet Seçin!

Çok sıcak havalarda kalın kıyafetler almak, çocuğun bunalarak aşırı terlemesini dolayısı ile isirik olmasını beraberinde getirir. Ya da kış aylarında doğan çocuk için çok ince kıyafetler almak, çocuğun üşüyerek hastalanmasına neden olabilir.

Dikişsiz Kıyafetler Seçin!

Dikişsiz kıyafetler tercih edilmelidir. Yenidoğan bebekler, dikiş bölümündeki ip ve naylondan rahatsız olabilirler. Bu nedenle dikişsiz kıyafetler alınmalıdır.

Kolay Giyilebilen Kıyafetler Seçin!

Düğmeli kıyafetler ya da çıtçıtlı kıyafetler seçilmelidir. Çocuğun boyun ve bel kısmını zorlamayacak, üst ve alttan çıtçıtları olan kolayca giyilebilen kıyafetler tercih edilmelidir.

Pamuklu Kıyafetler Seçin!

0 pamuklu kıyafetler tercih edin. Bebeğin cildinin tahriş olmaması için saf pamuklu kıyafet alınmalıdır. Aksi halde içerisinde naylon ya da benzeri malzemeler olan kıyafetler, bebeğin isilik olmasına neden olabilir.

Beyaz Kıyafetler Seçin!

İlk günlerde renksiz ya da açık renkli kıyafetler tercih edin. Giysilerin üzerindeki boyalar bazı bebeklere alerjik sonuçlar oluşturabiliyor. Bu nedenle beyaz renk ilk günlerde tercih edilmesi gerekenler arasındadır.

Bolca Zıbın ve Zıbın Takımı Alın!

Yenidoğan bebekler daha çok kolay giyilip çıkartılabilen kıyafetler ile rahat ederler. Bu nedenle yaz aylarında kısa kollu ya da kolsuz zıbın ve zıbın takımları tercih edilmelidir. Kış aylarında ise uzun kollu zıbın takımları tercih edilmelidir.

Şapka Seçimine Dikkat Edin!

Klasik 5li hastane çıkışı takımlarının içerisinde şapka mevcuttur. Fakat bebekler ilk zamanlar rahat etmek isterler. Onların kafalarını sıkan şapkalar yerine daha yumuşak ve geniş şapkalar tercih edilmelidir.

Battaniye Seçimine Dikkat Edin!

Battaniye seçerken, bebeğinizin yuttuğu şeyleri seçemeyeceğinin farkında olun. Tüylü, ipli ya da saçaklı battaniyeler kullanmaktan kaçının. Yumuşak, pamuklu battaniyeler tercih edin.

Kundak Seçimine Dikkat Edin!

Bebeğinizi saracağınız kundak battaniyeniz mümkün olduğunca ince ve esnek olmalıdır. Kalın battaniye, bebeğin bunalmasına neden olurken; ince battaniye, bebeğin vücudunun hava almasına yardımcı olur.

Bolca Ağız Mendili Alın!

Bebeğiniz yeni doğduğu zamanlarda bolca kusacaktır. Bu da ağız mendili de denilen süt bezlerinin gerekliliğini ortaya çıkaracaktır. Bol miktarda alacağınız ağız mendili, bebeğinizin temiz kalmasını sağlar.

Çorap Seçimine Dikkat Edin!

Bebeğiniz ilk başlarda çorap giymek için hazır değildir. Eğer kış aylarında doğan bir bebeğiniz varsa ayaklı pantolon ya da tulumların üzerine çorap giydirerek ayaklarını sıcak tutabilirsiniz. Ayrıca çorap boğazlarının bebeğinizin bileklerini sıkmadığından emin olmalısınız.

Yenidoğan bebek kıyafeti seçimi hakkında detayların paylaşıldığı Yenidoğan Bebek Kıyafeti Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir yazımızı, çevrenizdeki kişilerle paylaşarak, daha çok bilgi sahibi olmalarını sağlayabilirsiniz.

Yorum bölümünü kullanarak, yaşadığınız deneyimleri paylaşabilir, bebek sahibi olacak kişilerin daha çok bilgi sahibi olmasına katkı yapabilirsiniz.

Bu Konular İlginizi Çekebilir!