Sırt Ağrılarını Rahatlatan 8 Hareket!

Sırt ağrısı, gözden kaçırdığımız en sık durumlardan biridir. Birçok yetişkin hayatında bir noktada bel ve sırt ağrısı yaşar ve sonu ameliyatla bitebilir.

İşte Sırt Ağrılarını Rahatlatan 8 Hareket;

Kurbağa Pozu Hareketi

Kurbağa Pozu

Dizlerinizi bükün ve yere doğru uzanın. Ayaklarınızı kaldırın ve iki elinizle ayaklarınızı kavrayarak, başınızı havaya kaldırın. Bu pozisyonda 30 saniye kalın.

Yarım kelebek pozu hareketi

Yarım kelebek pozu hareketi

Sırt üstü düz bir yere oturun. Bacaklarınızı önünüze getirip birleştirin. Sol bacağınızı bükün ve ayağınızı sağ uyluğunuzun içine getirin. Kollarınızı öne getirin ve sağ bacağınız boyunca ayak parmaklarına doğru uzanın. 30 saniye boyunca bu pozda kalın.

Bağlı açı duruşu

Bağlı açı duruşu

Duvara yaslanarak yere oturun. Bacaklarınızı bükün ve topuklarınızı pelvisinize doğru çekin. Ayaklarınızı birbirine bastırın ve dizlerinizi indirin. Bacaklarınızı tutun ve topuklarınızı mümkün olduğunca yakın pelvisinize doğru çekin. 5 derin nefes için bu konumda kalın. Daha sonra hafifçe öne doğru gerdirin, başınızı 5 nefes için indirin.

Yana yoğun esneme duruşu

Yana yoğun esneme duruşu

Ayağa kalkın ve bacaklarınızı 3-4 metre birbirinden ayırın. Kollarınızı omuz yüksekliğine kaldırın ve yanlara doğru avuç içine alın. Sol ayağı 90 derece sola ve sağ ayağı hafifçe içeri doğru çevirin. Sol uyluğunuzu çevirin ve dizinizi bükerek dik açı oluşturarak bükün. Uylukları yere paralel tutmaya çalışın. Sol elinizi bükün ve sol dizinize indirin.

Sağ elinizi yukarı doğru kaldırın. Elinizi, sağ kulağın arkasından avuç içi ile gerdirin. Kafanızı çevirin ve sağ elinize bakın. 30 saniye bu pozda kalın.

Üçgen duruşu

Üçgen duruşu

Bacaklarınızı mümkün olduğunca genişletin. Sol ayağınızı 90 derece ve sağ ayağınızı 45 derece sağa çevirin. Bacaklarınızı düzeltin ve sağ uyluğunzu ayağınıza göre açın. Ellerinizi yere paralel olarak omuz seviyesine getirin.

Sağ kolunuzu öne getirin ve yavaşça sağ ayağa doğru indirin. Sol kolunuzu tavana doğru uzatın. Ellerinizi nazikçe uzatın. Düz bir çizgi oluşturmalılar. 5 derin nefes için bu konumda kalın.

Aşağı bakan köpek duruşu

Aşağı bakan köpek duruşu

Omuzlarınızın direkt olarak kol bileklerinizin üzerinde ve kalçanızın direkt olarak dizlerinizin üzerinde olduğu, masaüstü pozisyonundan başlayarak ayak parmaklarınızı alta doğru kıvırın ve kalçalarınızı gökyüzüne doğru kaldırın.

Omurganızı düz tutun ve bacaklarınızı dizinizin arkasındaki kirişlerin izin verdiği ölçüde uzatabildiğiniz kadar uzatın. Parmaklarınızı genişçe açın ve gözünüzü ayaklarınızdan ayırmayın. 5-10 nefes alarak tekrarlayın.

Kertenkele duruşu

Kertenkele duruşu

Bu gerdirme hareketine aşağı doğru bakan köpek pozunda ayakta durarak başlayın. Sol bacağınızı kaldırın ve sol elin dış tarafına doğru ilerletin. Avuçlarınıza yaslanın ve göğsünüzü öne getirin. Bu pozisyonda kalabilir ya da ön kollarınızı aşağı indirebilirsiniz. 5 saniye bu pozda kalın.

Yorumlar (1)
Yorum yap
  • Faydalı Bilgin

    İçeriği beğendiyseniz yorum yapmayı ve sevdiklerinizle paylaşmayı unutmayın lütfen.