Ana SayfaSağlıkKadın HastalıklarıAdet Düzensizliği Nedenleri Tedavisi ve Doğal Çözüm

Adet Düzensizliği Nedenleri Tedavisi ve Doğal Çözüm

Adet düzensizliği birçok kadınının yaşadığı bir durumdur. Genellikle uzun süren bu dönemler normal adet dönemini etkiler ve adet kanamalarının erken veya geç başlamasına neden olur.

Esra Tahincioğlu
Esra Tahincioğlu
Blog Yazarı

Yazar İçerikleri

Adet düzensizliği birçok kadınının yaşadığı bir durumdur. Genellikle uzun süren bu dönemler normal adet dönemini etkiler ve adet kanamalarının erken veya geç başlamasına neden olur. Adet döneminin uzunluğu ve kanamanın miktarı her kadına göre değişiklik gösterir. Çoğu kadının adet döngüsü yaklaşık 20 gündür. Bununla birlikte kadınların %25 i düzensiz adet dönemleri yaşamaktadır. Adet düzensizliği ağrı, kanamanın olmaması veya bir ayda iki kere olması gibi durumlardan oluşan anormal bir süreçtir.

Adet Düzensizliğinin Nedenleri

Bazı hormon ilaçları adet kanamasını etkileyebilir. Adet düzensizliğinden kaynaklanan ağır kanamalar da doğum kontrolünde kullanılan rahim içi araçların bir yan etkisi olabilir. Ayrıca adet düzensizlikleri menopoza yaklaşan kadınlarda da yaygındır. Rahim veya yumurtalık kanseri de adet düzensizliği oluşturarak ağır kanamalara ya da adetin uzun sürmesine yol açabilir. Hamilelik hâlindeyken kanama görüldüğü takdirde doktora başvurulmalıdır. Çünkü hamilelik adet kanamasını keser. Adet düzensizliğinden kaynaklanan ağır kanamalar anemiye de sebep olabilir. Bunun yanı sıra yorgunluk, soluk cilt, nefes darlığı ve baş dönmesi gibi rahatsızlıklarda meydana gelebilir.

Hangi Durumlarda Tıbbi Yardım Alınmalı?

Adet düzensizliklerine karşı jinekoloğunuzu yılda bir kez bir sağlık muayenesi için görmelisiniz. Fakat dönemler arası, seks sonrası, hamileyken veya menopozdan sonra kanama veya lekelenme varsa doktorunuzdan hemen bir randevu almanız gerekir. Eğer adet dönemleriniz sürekli olarak 1 haftadan fazla sürüyorsa, şiddetli acı, ateş, anormal akıntı veya koku, açıklanamayan kilo alımı veya kaybı, sıra dışı saç büyümesi, yeni akne, meme başı boşalması gibi durumlar yaşıyorsanız yine doktorunuza başvurmalısınız.

Adet Düzensizliğine Karşı Doğal Yöntemler

Adet düzensizliğine karşı soğan suyu çok şifalı bir yöntemdir. Bir soğan, iki bardak suda kaynatılıp kullanıldığında doğal ve sağlıklı bir şekilde adet düzensizliğini ortadan kaldırabilir. Bir tutam kekik ve reyhanı çay demler gibi kaynatıp içerseniz adet düzensizliğine ve sancılarına iyi gelecektir. Sıcak su torbalarını da adet sancılarında kullanmakta fayda var. Sıcak suyun ısısı kasları gevşetir ve adet kanının akması için yol açar bu nedenle kadınların sık kullandığı bir yöntemdir. Adet dönemlerinde kullanılan ağrı kesiciler her ne kadar o an rahatlatıyor olsa da kanın kesilmesine neden olarak kötü sonuçlara yol açabilir. Bu yüzden her sancıda ağrı kesiciye başvurmak doğru değildir.

Adet düzensizliğinin nedeni nasıl anlaşılır?

Bu Konular İlginizi Çekebilir!