Cordon bleu nasıl yapılır? Gerekli malzemeler nelerdir?

Faydalı Bilgin - Alışılmış lezzetlerin dışında bir yemek önerimiz var size,  cordon bleu! Özellikle ev hanımlarının misafir geleceği zaman tercih ettiği yemeklerin başında gelen bir alternatiftir ve çok lezzetlidir.

Cordon bleu nasıl yapılır? Gerekli malzemeler nelerdir?

Faydalı Bilgin - Alışılmış lezzetlerin dışında bir yemek önerimiz var size,  cordon bleu! Özellikle ev hanımlarının misafir geleceği zaman tercih ettiği yemeklerin başında gelen bir alternatiftir ve çok lezzetlidir. Sizler için gerekli malzemeler ve püf noktalarıyla birlikte derledik...

Malzemeler

5 adet fileto tavuk göğsü
1/2 çay kaşığı tuz
1/2 çay kaşığı taze çekilmiş tane karabiber
10 dilim kaşar peyniri
5 dilim dana jambon

Kızartmak için:

2 adetyumurta
1/2 su bardağı un
1 su bardağı galeta unu
4 yemek kaşığı ayçiçek yağı

Püf Noktası

Kaşar peyniri ve jambon dilimleri ne kadar ince olursa kızarma esnasında o kadar çabuk sürede tavukların içinde erir.

Pişirme Önerisi

Galeta ununun yanmaması için az yağda sürekli ters çevirerek kızartabileceğiniz tavukları, kızgın derin yağda ya da fritözde de pişirebilirsiniz.Et döveceğiyle incelttiğiniz fileto tavuk göğüslerini peynir ve jambonla doldurduktan sonra kızarırken açılmaması için kenar kısımlarını kürdanla tutturabilir, sivri uçlu bir et döveceği yardımıyla döverek yapıştırabilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

Kemiksiz fileto tavuk göğüslerini temizleyip varsa yağlı kısımlarını aldıktan sonra bol suda yıkayın. Üzerlerini dikkatli bir şekilde kuruladığınız fileto tavuk göğüslerini keskin bir bıçak yardımıyla orta kısımlarından cep açar gibi kesin. Tavuk etlerinin iç kısımlarının dolacağını unutmayın bu nedenle uç kısımlarını tamamen kesmemeye yani tavukları iki eşit parçaya bölmemeye dikkat edin. Bir et döveceği yardımıyla hafifçe döverek inceltip, tuz ve taze çekilmiş tane karabiberle çeşnilendirdiğiniz tavuk göğüslerinin orta kısımlarına birer dilim kaşar peyniri yerleştirin.

Sırasıyla; bir dilim jambon ve tekrar birer dilim kaşar peyniri yerleştirdiğiniz tavukların kenar kısımlarını et döveceğiyle döverek kapatın.
Yumurtaları geniş bir tabakta bir çatal yardımıyla çırpın. Ayrı ayrı tabaklara un ve galeta ununu alın. Ayçiçek yağını yanmaz yapışmaz tabanlı bir tavada kızdırın.
Sırasıyla iki taraflı; un, çırpılmış yumurta sarısı ve son olarak galeta ununa buladığınız tavukları kızgın yağda arkalı önlü ters çevirerek kızartın.
Kızartma işleminin sıcaklığıyla içlerindeki kaşar peyniri eriyen tavukları, servis tabaklarına alın. 

Bu bilgiyi arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2018, 20:21
loading...
YORUM EKLE