Yaygın Göz Hastalıkları Nelerdir?

Göz hastalıklarının birçok çeşidi vardır. Bu hastalıklardan bazıları kalıtsal olabilirken bazıları ise farklı nedenlerle ortaya çıkabilir. Mesela anne ve babanızda bir göz rahatsızlığı varsa sizde de olması muhtemeldir. Ama halk dilinde yaygın olanlar özellikle göz tansiyonu, uzağı ve yakını görememe, katarakt, arpacık, göz enfeksiyonu olarak sıralanabilir. Gelişen sağlık hizmetleriyle birlikte birçok göz hastalığının tedavisi bulunmuştur.

HANGİ GÖZ HASTALIKLARININ TEDAVİLERİ MÜMKÜNDÜR?

Göz tansiyonu

Erken teşhis ve tedavi edilmezse körlüğe kadar götürebilen bir göz hastalığıdır. Göz tansiyonunun lazer, cerrahi ve ilaçla tedavi yolları mevcuttur.

Uzağı ve yakını görememe

Gözlükle veya son zamanlarda sıkça kullanılan lazer yöntemi ile tedavi ettirebilirsiniz.

Katarakt

Hasta sisli görmeye başlar, göz yapısı saydamlığını yitirir. İlaçla tedavisi yoktur fakat cerrahi müdahale ile tedavi edilebilir.

Arpacık

İlaç veya cerrahi müdahale ile tedavi edilebilmektedir. Bu tedavilerin hangisinin size uygun olacağına doktorunuz karar verecektir.

HANGİ BESİNLER GÖZE İYİ GELİR, GÖZ SAĞLIĞI NASIL KORUNUR?

Özellikle beta-karoten, C ve E vitamini içeren besinler göz sağlınıza iyi gelecektir.

Havuç Tatlı patates Portakal Kabak Kavun Mango

Göz sağlığınızı korumak için göz sorunlarınızı asla ertelemeyin, bir doktora başvurun. Erken teşhis gözünüzü kurtarabilir. Ayrıca televizyon ve bilgisayar başında saatlerce durmak da gözlerinize zarar vermektedir. Gözünüze gözünüz gibi bakın. Yoksa aksi takdirde bir ömür boyu gözlük kullanmak zorunda kalabilirsiniz.