Yatmadan Önce Ayaklarınıza Uçucu Yağları Sürmenin Faydaları

Faydalı Bilgin – Yine de, aromaterapi için şaşırtıcı olmasına rağmen, bu yağlar da başka faydalar sunmaktadır.

Refleksologlara göre esansiyel yağlar, yatmadan önce ayaklara uygulanabilir ve gece boyunca sağlıklı bir uyku almanızı sağlar.

Görünüşe göre, ayak tabanlarının 5 deri tabakası vardır ve saç kökü yoktur. Bu nedenle, gözenekler özellikle emicidir ve esansiyel yağı hızlı bir şekilde kan dolaşımına emer.

Çalışmalar, esansiyel yağın ayağa uygulandığı anda, 20 dakikadan daha kısa bir sürede vücutta izlerinin bulunduğunu göstermiştir.

Bunun nedeni, avuç içlerinin ve ayak tabanlarının sebase bezleri olmayan tek vücut bölgeleri olmasıdır. Bu bezler, cildin yabancı maddeleri emebilme kabiliyetini koruyan ve zayıflatan yağlı bir madde olan sebum üretir.

Bu nedenle, taban ve avuç içleri bu bezlerden yoksun olduklarından, uçucu yağları kolayca emebilirler.

Ayrıca, ayakların her biri 72.000 sinir ucu vardır, bu da herhangi bir diğer vücut kısmından daha fazla santimetre karedir. Bu nedenle, yüzlerce yıldır Doğu Asya tıbbı, bazı ayak hastalıklarını uyararak çeşitli hastalıkları tedavi etmiştir.

Geleneksel ilaçları, vücut organlarının ve sistemlerin ayak, el, kulak ve yüz ile biten enerji meridyenleri ile bağlantılı olduğuna inanır. Bu şifalı gelenek, refleksoloji olarak bilinir.

Refleksoloji, uçucu yağların ayaklarda uygulanmasının yağ özelliklerinin vücut organlarına ve sistemlerine ulaşmasına ve iyileşmeye yardımcı olmasını sağlar.

Bazen, esansiyel yağlar vücutta doğrudan uygulanamayacak kadar yoğunlaşmışlardır, bu nedenle şişlik veya tahriş riskini azaltmak için su veya hindistancevizi yağı ile sulandırmanız gerekir.

Yine de, ayaklardaki cilt en az hassas olanıdır, bu yüzden tabandaki her türlü uçucu yağı serbestçe uygulayabilirsiniz.

Ayrıca, uçucu yağların topikal kullanımı, aktif bileşiklerin, sindirim sistemi ve karaciğerden geçerek, yutulduğunda doğrudan kan dolaşımına girmesine yardımcı olur.

Sağlık sorununuzu tedavi etmek ve sağlıkla ilgili pek çok yarar elde etmek için en yararlı esansiyel yağ hakkında bir naturopath danışabilirsiniz. Ayaklarınıza uygulayın ve hızlı sağlık iyileştirmeleri yaşayın!