Tohumdan Avokado ağacı nasıl yetiştirilir?

Avokadolar besinlerle doludur ve harika bir lezzet sağlar. Genellikle salatalara, guacamole ve diğer sağlıklı yemeklere eklenirler.

Günlük avokado tedarikiniz için her gün bakkala gitmeyi sevmiyorsanız, evde bir avokado ağacı yetiştirin. Bu süper kolay. Size küçük bir tohumdan avokado ağacı yetiştirmenize yardımcı olacak 10 kolay adım sunuyoruz.

Aşama 1:

Avokado çukurunu çıkarın ve iyice yıkayın. Kesmeyin. Çukuru birkaç dakika suda bekletin. Dikkatli ol, kahverengi cildini çıkarmamalısın!

Adım 2:

Tüm avokado çukurları mükemmel yuvarlak şekillere sahip olmasa da, hepsinin bir alt ve üst tarafı vardır. Kökler “dip” olarak adlandırılır ve filiz “üst” den geçecektir. “Top” un hangisi olduğunu kolayca belirleyebilirsiniz – sadece pointier ucuna bakın. Alt düzdür. Suyu suya batırmak önemlidir, bu yüzden kök kolayca büyüyebilir.

Aşama 3:

Avokado tohumunun üst tarafına 4 kürdan sokun. Çevrenin etrafındaki enjeksiyonları eşit aralıklarla yerleştirin ve aşağıya doğru hafif bir açıyla aşağı doğru baktıklarından emin olun. Kürdanı güçlü bir şekilde kamalayın çünkü tabanı üste yerleştirmenize yardımcı olurlar, çukurun geri kalanı ise camın üzerine asılır.

Aşama 4:

Evinizde çok fazla güneş ışığı alan bir yer seçin. Camı, orada yarı-batırılmış avokado çukuruna yerleştirin. Köklerin büyümeye başladığını gözlemlemek için berrak bir bardak kullanın. Ayrıca, içinde büyüyen herhangi bir mantar veya bakteri hakkında sizi uyaracak ve ihtiyacınız olduğunda suyu değiştirebilirsiniz. Suyu her 5-7 günde bir değiştirin, ancak bazı uzmanlar her gün değiştirmenizi önerir.

Aşama 5:

Bazı uzmanlar 2-4 haftanın yeterli olduğuna inanıyorlar, ancak filizlenme bazen 8 hafta kadar sürebilir. Hasta olmak, alabileceğiniz en iyi tavsiyedir. Çimlenme aşamalarına dikkatlice dikkat edin: çukur çıktığı ve çatladığında kahverengi cildin kayması söz konusu olacaktır. Çatlak altta daha büyük olacak ve minik bir taproot göreceksiniz. Büyümeye başlayacak ve en sonunda çukurun tepesine bakan küçük bir filiz göreceksiniz. Unutmayın, sakatat ıslatılmış kalmalıdır, aksi takdirde bitki ölecektir.

Aşama 6:

Dikim söz konusu olduğunda, birkaç numarayı kullanabilirsiniz. Yaklaşık 6-7 inç uzunluğa ulaştığında gövdeden 3 inç kesin. Bu yeni parçanın daha hızlı büyümesine yardımcı olacaktır. Kesin ve tekrar 6-7 inç’e ulaştığında, zengin humus toprağa koyun. 8-10 inç çapında bir tencere kullanın. Tohumun üstünü açıkta bırakın ve doğrudan güneş ışığına yerleştirin.

Aşama 7:

Sulama ile ilgili olarak, dikimin bu aşamasında bilmeniz gereken iki şey vardır. Toprak her zaman nemli olmalıdır. Sarı yapraklar, bitkiyi sulamak için gereken bir işarettir ve bu, son sulamadan beri uzun süredir. Panik yapmayın, bitkinin suyu emmesi ve büyümeye devam etmesi için biraz zamana ihtiyacı vardır.

Aşama 8:

Yaprakların en üst iki kümesini sıkıştırın, böylece bitki büyüyebilir. Kök yaklaşık 12 inç yüksekliğe ulaştığında bunu yapmak en iyisidir. Bitki 6 inç daha büyüdüğünde aynı şeyi tekrarlayın.

Aşama 9:

Örneğin avokadoda bazı böcekleri görüyorsanız, örneğin yaprak bitleri gibi, onları bitkiden ayırın. Bitkinizi yavaşça hortumlayın ya da duş alın. Zararlıları giderdikten sonra bir su çözeltisi, neem yağı bir çay kaşığı ve birkaç damla bulaşık deterjanı kullanarak avokado püskürtün. 4-5 gün sonra bitkinizi kontrol edin. Temiz değilse, tamamen temiz olana kadar aynı prosedürü tekrarlayın.

Aşama 10:

Bitkiyi kış veya sonbaharda donmasını önlemek için bebeği avokado ağacını kapalı tutun.

Avokado ağacının büyüyen süreci hakkında bilmeniz gereken her şey budur. İlk meyveler en az iki yıl sonra görünmelidir.

Bazen ağacın bir meyve taşıması yaklaşık 15 yıl sürer ve bazı ağaçlar hiç bir zaman yapmaz. Diktiniz tohum en lezzetli meyve olarak ilan edilmiş olsa da, meyvenizin aynı olacağı anlamına gelmez.

Doğal olarak yetiştirilen avokadolar farklıdır. Tozlaşmaya yardımcı olmak için aynı anda birkaç avokado ağacını büyütün ve meyvelerinizin iyi olduğundan emin olun.

Yorum Yapın