Soğuktan Çatlayan Ellerimize Bakımı Nasıl Yapmalıyız?

Kış aylarında havanın soğuması cilt problemlerini de beraberinde getirir. Özellikle ellerimiz soğuktan çok etkilenir. Ellerin çatlaması bu sorunlar arasında en sık görülen sorundur. Soğuktan çatlayan ellerimize nasıl bakım yapmalıyız? Nelere dikkat etmeliyiz? İşte yanıtlar:

Elimiz Neden Çatlar?

Ellerde oluşan çatlaklar, soğuk havanın yakıcı etkisi ve iç mekânlardaki havanın cildi aşırı kurutması sonucunda meydana gelir. Özellikle kış aylarında birçok kişide görülür. Bazı ürünler kullanarak veya doğal yollarla çatlaklar giderilebilir.

Yapılması Gerekenler

Çatlak oluşumu dışarıya çıkarken eldiven takarak veya nemlendirici sürerek engellenebilir. Bunların dışında sabunlar kullanılabilir. Ama sabunların doğal olması çok önemlidir. Aleo vera veya zeytinyağlı gibi ürünlerden imal edilmiş olan sabunlar elleri kurutmaz ve soğuk havalara karşı direnci arttırır. Seçilen sabunun kokulu bir sabun olmaması gerekir. Kokulu sabunlar cildi tahriş edebilir. Yazın veya kışın evde temizlik yaparken veya bulaşık yıkarken eldiven kullanılmalıdır. Bulaşık yıkadıktan sonra ellere nemlendirici sürülmesi gerekir. Su tüketimini de özellikle kış aylarında dikkat etmek gerekir. Yeterli miktarda su tüketilmezse cilt kuruyabilir.soguktan catlayan ellerimize bakimi nasil yapmaliyiz

Bakım Kürleri

Ellerin çatlama problemine karşı özellikle gece yatmadan önce bakım yapılmalıdır. İşte o bakımlardan bazıları:

Ellerin yumuşak olmasını sağlayan maske: 1 yemek zeytinyağı ve 1 tatlı kaşığı limon kâse içerisinde karıştırılır. Birbirine iyice karıştığından emin olunduktan sonra ellere yedirilerek sürülür. Çatlayan kısımlarda yanma görülebilir. En az 30 dakika bekledikten sonra ılık suyla yıkanır ve kâğıt havlu yardımıyla kurulanır.

Nemlendirici Maske: Kuruyan eller için faydalıdır. 1 adet haşlanmış patates, 1 çay kaşığı silme vazelin ve 1 tutam kuru papatya çiçekleri karıştırılarak hazırlanır. İlk önce patates püre haline getirilir. İçerisine vazelin koyularak karıştırılır. En son papatya çiçekleri atılır ve karıştırılır. Karıştırdıktan sonra hazırlanan karışım ellere sürülür. Sürme işleminden sonra eller pamuklu mendile sarılır ve yaklaşık 30-40 dakika bekletilir. Ilık suyla yıkanır.

Badem Yağı Maskesi: Özellikle soğuk havalarda çatlayan eller için çok faydalı bir maskedir. 2 kaşık badem yağını benmari usulü 35-40 derece sıcaklıkta ısıtın ve elinize sürün.

Yorum Yapın