Sivilceler için limon ve aspirin maskesi

Özellikle ergenlik döneminde atak olan sivilce, ciltte fazla yağ, ölü hücre ve bakteri birikimi sonucu oluşan tıkanma ile ortaya çıkar. İçerdiği doğal asit ile cilde büyük faydası olan aspirin ve limonun sivilceye faydaları ise saymakla bitmez.

Sivilce Nedir, Neden Oluşur?

Kıl köklerinin cilde açılan kanallarında yaşanan tıkanıklar bir çoğumuzun başına dert olan sivilcelerin oluşmasına neden olur. Çıkan sivilcelerle oynamak ya da onları sıkmak ise durumu çok daha kötü bir hale getirir. Buna devam edilmesi halinde ise bir süre sonra cilt yüzeyinde sivilce lekeleri oluşur ki bu lekelerle başa çıkmak çok daha zordur. Bu nedenle önemli olan sivilcelerin oluşmasını engellemek ve çıkan sivilceleri sıkmadan özel sivilce maskeleri ile bunları bir an önce geçirmeye çalışmaktır. Benim size bu konudaki tavsiyem yağlı cilt dokum nedeni ile sık sık uygulamak zorunda kaldığım limon ve aspirin maskesidir.

Sivilceleri Anında Geçiren Limon ve Aspirin Maskesi İçin Gerekli Malzemeler

5 adet aspirin 2 tatlı kaşığı limon suyu Karbonat

Limon ve Aspirin Maskesi Tarifi

Maskeyi hazırlamak için ilk olarak aspirinleri iyice ezin. Ben bu iş için büyük bir çorba kaşığı kullanıyorum ve kaşığın alt kısmı ile aspirinleri sert bir şekilde eziyorum. Eğer tahta havan kullanıyorsanız havanda bu işlemi çok daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Limon suyunu aspirinin üzerine ekleyin ve aspirinler iyice eriyene kadar karıştırın.

Bu karışımın üzerine karbonatı ağır ağır ekleyin. Karbonatı kıvam verici olarak düşünün ve aspirinle limon suyu krem kıvamı alana kadar karbonat eklemeyi sürdürün.

Limon ve Aspirin Maskesini Nasıl Uygulayacaksınız?

Maskeyi limonun asit etkisini kaybetmemesi için kullanacağınız zaman hazırlamanız gerekiyor. Yani kalan maskeyi bir daha kullanma şansınız yok. Bunun için fazla hazırlamanıza gerek yok. Maskeyi uygulamadan önce cildinizi temizlemeniz çok önemli. Cildinizi ılık su ve dermokozmetik bir sabun ile yıkayın ve temiz bir havlu ile kurulayın. Daha sonra maskeyi yüzünüze uygulayın ve 10 dk. kadar dinlenmeye bırakın. 10 dakika sonra yüzünü durulayın. En son yüzünüze bir nemlendirici sürün. Haftada 2-3 kere uygulamanız yeterli olacaktır. Bu maske sayesinde sizde benim gibi can sıkıcı sivilcelerden kurtulabilirsiniz

Yorum Yapın