Semizotu Tüketiminin Vücudunuza Faydaları

Birçoğunuz bahçenizdeki semizotunu mutlaka fark etmişsiniz, ama bunun yaygın bir ot olduğuna inanıyoruz.

Ancak, bu bitki aslında sağlık artırıcı özellikleri ile doludur. Bu güzel bitki “LatPortulacaoleracea”nın, sarı çiçekleri vardır ve tüm dünyada yetişir, ancak İran ve Hindistan kökenlidir.

Semizotu zengin bir lif kaynağı olmasının yanı sıra, A vitamini, C Vitamini, BVitamini, omega-3 yağ asitleri, kalsiyum, manganez, potasyum, demir, magnezyum, bakır, karotenoidler ve betalain pigmentlerini içerir.

Semizotu tüketiminin Sağlığa Faydaları: Semizotu Kan Dolaşımı açısından faydalıdır.

Semizotunda yüksek demir ve bakır içeriği dolaşım sistemi için son derece faydalıdır ve geliştirilmiş kan dolaşımı genel sağlığı desteklemektedir.

Semizotu Sindirim Sistemi için faydalıdır.

Bu bitki yaygın olarak geleneksel Çin tıbbında ishalden dizanteriye kadar çeşitli gastrointestinal sorunların tedavisinde kullanılmaktadır. Semizotu gastrointestinal sağlığı destekleyen glukoz, sitrik asit, malik asit ve alanin gibi organik bileşikler içerir.

Kalp sağlığı için Semizotu

Kardiyovasküler sağlığı destekleyen potasyum ve Omega-3 yağ asitleri yüksektir. Yani, potasyum kan basıncını düşürür ve Omega-3 yağ asitleri yüksek kolesterol seviyelerini düşürür.

Semizotu Kemikleri Güçlendirir

Bu bitkideki demir, manganez, kalsiyum ve magnezyum gibi çok sayıdaki besin maddesi, kemiklere zarar verilmesini önler ve onları sağlıklı ve güçlü tutar. Semizotunun düzenli tüketimi de kemik erimesini önleyebilir.

Semizotu Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Semizotu lifte yüksek ama kalorilerde azdır, bu nedenle kilo vermeye çalışıyorsanız mükemmeldir. Ayrıca tokluk hissine neden olur.

Bu nedenle, bu yararlı bitkiyi tüketmeye başlarsanız, çok sayıda sağlık yararından faydalanabilirsiniz. Dahası, nefis bir lezzeti olduğunu da hatırda tutmak gerekir.

Dipnotlar:

Gastrointestinal: Mide ve bağırsaklarla ilgili.

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2018, 03:14