Sedef Hastalığını Daha Kötü Hale Getiren 6 Yaygın Alışkanlık!

Faydalı Bilgin Editörümüz bugünkü yazımızda sedef hastalığı bulunanların nelere dikkat etmesi gerektiğini sizler için araştırdı.

Sedef hastalığı cilt hücrelerinin hızlandırılmış çoğalmasının bir sonucudur ve genellikle kafa derisi, ayak tabanları, dirsekler, dizler ve ellerdeki iltihaplanma ile kendini gösterir.

Sedef Hastalığı En sıra dışı cilt durumu olarak kabul edilir ve belirtileri şunlardır:

Kırmızı, iltihaplı cilt lekeleri Pulcuk ya da kabuklu lekeler Tırnak sorunları

Doktorlara göre, bu cilt durumunun nedenleri arasında enfeksiyonlar, stres, aşırı alkol kullanımı, cilt yaralanmaları, genetik, kuru hava, bazı ilaçlar ve sigara kullanımı yer alır. Neyse ki, sedef hastalığı uygun bakım ile üstesinden gelinebilen bir rahatsızlıktır.

Aşağıdaki ipuçları sedef hastalığı ile başa çıkmanıza yardımcı olacaktır:

Sedef hastalığı olanların dikkat etmesi gereken şeyler:

Nazik olun

Ek tahrişleri önlemek ve durumu kötüleştirmekten kaçınmak için sedef hastalığını nazikçe tedavi etmelisiniz. Lezyonları ovalamayın ve banyo yaparken aşındırıcı temizleyicilerden ve çok sıcak sudan kaçının.

Lezyonların patlamasını göz ardı etmeyin

Patlamaları asla göz ardı etmemelisiniz, ancak onları kontrol etmek için uygun bir yol bulmak için doktorunuzu ziyaret etmelisiniz.

Stres Yapmayın

Stres lezyonların patlamasına yol açar, bu yüzden rahatlamaya, egzersiz yapmaya ve sağlıklı beslenmeye çalışın. Yeterli uyku almak çok önemlidir. Stresle başa çıkmak için meditasyon ve yoga deneyebilirsiniz.

Sabırlı olun

Bir kişi için olumlu etkiler sağlayan ilaçlar bir diğeri için etkili olmayabilir ve bu sinir bozucu olabilir. Ancak, probleminize uygun çözümü bulana kadar daima sabırlı olun.

Sedef hastalığı olanların yapması gereken şeyler:

Güneşe maruz kalma

Ultraviyole ışığa maruz kalmak sedef lezyonlarını yatıştırır. Bununla birlikte, sağlıklı cildi giyim ile örtün ve güneşe maruz kalmanın diğer olumsuz etkilerini önlemek için güneş koruyucu uygulayın ve 15 dakika ile sınırlayın.

Cildi nemlendirin

Cildi her zaman iyice nemlendirdiğinizden emin olun ve banyo veya duş aldıktan sonra bol miktarda yağ ya da nemlendirici krem sürün.

Bir Cildiye Uzmanına Danışın

Cildiyeci bu alanda uzmanlaşmıştır ve sedef durumunda size yardımcı olacak doğru kişilerdir. Belirtilerinizi, daha da kötüye gittikleri durumları ve Cildiyecinin problemi tanımlaması için gereken tüm bilgileri açıklayınız.

İletişim Kurun

Bu durum sinir bozucu ve yorucu olsa da, sahip olmakla ilgili sıkıntı hissetmemelisiniz. Dünyadaki 125 milyon insan bundan muzdariptir, yani yalnız değilsiniz, çaresiz de değilsiniz.

Bunun yerine, ailenizle ve arkadaşlarınızla veya doktorunuzla konuşun. Ayrıca, çevrimiçi sohbetler, kurullar ve Ulusal Sedef Vakfıgibi sedef hastalıkları organizasyonlardan bilgi alabilir ve böylece aynı sorunu paylaşan diğer kişilerle iletişim kurabilirsiniz..

Ilık suyla banyo yapın

İltihap ve kaşıntıyı hafifletmek ve kuru pulcukları gevşetmek için, her gün 15 dakika boyunca ılık bir banyoda ıslanmanız gerekir. Daha iyi etkiler için biraz banyo yağı, yulaf ezmesi, deniz tuzu veya kömür katranı içeren bir banyo jeli ekleyin.

Sedef Kremi

Aşağıdaki ilaç, sedef hastalığı semptomlarını hafifletmenize ve lezyonları iyileştirmenize yardımcı olacaktır. AloeVera jeli ve avokado yağı ile biraz capsaicin kremi karıştırın. Daha sonra iyileşme sürecine yardımcı olmak için tıbbi kullanıma uygun uçucu yağlar ekleyin.

Bunlar kullanabileceğiniz en iyi ilaçlardır.

Sardunya kuru, tahriş olmuş ciltler için Melissa – tahriş olmuş cildi yumuşatmak için Yasemin-hassas kuru ciltler için Sandal ağacı -susuz, hassas ve iltihaplı ciltler için Bergamot-cilt lekelerini iyileştirmek için Lavanta – aşırı kaşıntı yatıştırmaya

Bu nedenle, sedef hastalığı teşhisi konduğunda bile, cesaretiniz kırılmasın, ancak cildinize uygun bir bakım sağladığınızdan emin olun ve bunu kontrol altında tutabilirsiniz.

Yorum Yapın