Sağlıklı Kilo Vermek İçin Neler Yapılmalı?

Faydalı Bilgin – Kolay kilo vermek artık hayal değil 7 adımda kolayca kilo verin, kilo vermek hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Kilo vermek günümüzde herkesin ortak derdi ve ortak amacı diyebiliriz. Bununla ilgili bir çok yöntem vardır. Ve gün geçtikçe bu yöntemlerin arttığınıda söyleyebiliriz elbette. Bizde sizlere kolay kilo vermize yarayacak 7 yöntem veriyoruz…

1. Yürümelisiniz.
Yürümelisiniz.

Günde ne kadar yürüdüğünüzden emin olun. Günde sadece 5 dakika yürüdüğünüzü düşünürsek 100 kalorininde yandığını gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Bunu 1 yılla çarptığımız zaman 4.5 Kg oluyor. Yürüyüşünüzü kontrol etmek için adım sayar cihazlarından kullanabilirsiniz tabiki de. Ne zaman yürüdüğünüz pek bir önemi yoktur yeter ki yürüyünüz. Yemeğinizi yedikten sonra 30 dakika yürüyüş yapmak çok daha etkili olacaktır. Sabah yürüşü de aynı şekilde etkilidir. Eğer çok yoğun iş temponuz var ise veya çocuktan dolayı dışarı çıkamıyorsanız, koşu bandı kullanmanızı tavsiye ederiz.

2. Bol bol su içmelisiniz.
Bol bol su içmelisiniz.

Hiç bir şey kendini dinç tutmak ve kilo verme konusunda sadece su içmek kadar sağlıklı değildir.

Kabız olmamak ve metabolizmayı hızlandırmak için günde en az 2 Lt su içmeyi bir hedef haline getiriniz ve günlük rutin davranışlarınızın arasına ekleyiniz. Sindirimi hızlandırmak istiyorsanız yemekten hemen sonra asla ve asla su içmemelisiniz . Yemekten sonra su içtiğiniz takdirde içme suyu midenizi yağlı hale getirebilir.  Yemekten yaklaşık bir saat sonra su içtiğiniz takdirde mide yağını önlemiş olacaksınız.

3. Düzenli şekilde uyumalısınız.
Düzenli şekilde uyumalısınız.

Düzensiz uyku, kilo almanıza yol açabilir. Düzensiz uyku iştahını arttırır tabiki buda dolaylı yoldan kilo almanıza yol açar.

4. Meyveleri seçerken akıllıca davranmalısınız.
Meyveleri seçerken akıllıca davranmalısınız.

Vücudunuzdaki toksinleri boşaltmaya ve vücudundaki ödemleri atmaya yardımcı olabilecek sebzeler ve meyveler almaya gayret ediniz.

5. Yemeğinizi yavaş yemelisiniz.
Yemeğinizi yavaş yemelisiniz.

Aceleyle yemek yediğimiz zaman hava alırız ve sindirim sistemimiz yavaşlar. Yaklaşık 30 dakika yemek yiyip, lokmamızı defalarca çiğnemeliyiz. Bu sayede vücudunuz alacağınız miktarda yeterli besini kontrol etme şansına sahip olur.

6. Dışarıdan yemek yememeye gayret etmelisiniz.
Dışarıdan yemek yememeye gayret etmelisiniz.

Kilo almanın başlıca sebeblerinden biri, yapılan araştırmalar sonucunda dışarıda yenilen yemekler olduğu belirlenmiştir. Elinizden geldiği kadarıyla evden yemek yemeye ve işyerine vb. yerlere evden yemek götürmeye gayret ediniz. Bunlar elinizden gelmiyor ise fast food yemek yerine ev yemekleri bulunan lokantaları tercih ediniz.

Bu bilgiyi arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın.

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2018, 02:03

Soru / Cevap

Please enter your comment!
Please enter your name here