Ödem neden oluşur? Ödemden kurtulmanın yolları nelerdir?

Faydalı Bilgin - Biz kadınların en büyük sorunlarından biri vücutlarımızdaki ödemlerdir.

Ödem neden oluşur? Ödemden kurtulmanın yolları nelerdir?

Faydalı Bilgin - Biz kadınların en büyük sorunlarından biri vücutlarımızdaki ödemlerdir. Ödem atmak için elimizden geleni yaparız ancak bu çok kolay birşey değildir. Bol sıvı tüketmek ödemden kurtulmak için yapabileceğimiz en iyi şeylerin başında gelir. Vücuttan ödem atmanın yollarını Uzman Dr. Neslihan Aktaş, yanlış alışkanlıklar sebebiyle oluşan ödemin nasıl engelleneceğini anlattı.

ÖDEM OLUŞMASI NASIL ENGELLENEBİLİR?

Günlük tüketilen tuz miktarı düşürülmelidir. İşlenmiş kuruyemişlerde, turşularda, cips ve krakerlerde fazladan tuz bulunur. Bunları tüketmekten kaçınılmalıdır. Yemeklerdeki tuz miktarı günlük 6 gramı geçmemelidir. Gün içinde tüketilen su miktarı 2 litreye çıkarılmalıdır. İçilen meyve suları ve çaylar, su miktarına dâhil edilmez.

Alkol ve sigara alışkanlığı sınırlanmalı, mümkünse tamamen bırakılmalıdır. Asitli içeceklerden uzak durulmalıdır. Vücutta şişme yapan gıdalar tüketilmemelidir. Lif oranı yüksek gıdalara ağırlık verilmeli, bol miktarda sebze ve meyve tüketilmelidir. Fazla oturan ve kilo fazlası bulunan kişilerde ödem kaçınılmaz olarak oluşur. Vücutta oluşan ödemi gidermek için bitki çaylarından yardım almak gerekir. Hazır paketlenmiş gıdaların tüketimi en aza indirilmelidir. Kafein tüketimi azaltılmalıdır.

ÖDEM ATMAK İÇİN NELER TÜKETİLMELİ?

Maydanoz sapları bir bardak su içine koyulup kaynatıldığında ve kahvaltı öncesi içildiğinde ödemi artırır. Aynı zamanda A ve C vitamini içeren maydanoz, bağışıklık sistemini de güçlendirir. Ananas içerdiği yüksek orandaki potasyum ve lif ile ödem oluşmasını engeller, bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Süt ve yoğurt gibi kalsiyum içeren besinler, vücuttaki sıvıların mineral dengesini korur. Aşırı ödem oluşan insanlar, her gün 1-2 bardak süt ve 1 kâse yoğurt tüketmelidir.

Yulaf, bol miktarda lif içerdiğinden sindirimi hızlandırıp bağırsakları çalıştırır. Bu şekilde vücutta oluşan ödemden kısa sürede kurtulmak mümkündür. Adaçayı ve ısırgan otundan hazırlanan bir çay ile kısa sürede ödemi idrar ile atmak mümkündür. Kayısı ve kavun gibi meyveler, sindirimi hızlandırarak ödemi engeller. Nar ve muz da ödem attırmaya yardımcı olur. Karahindiba bitkisi, çay şeklinde tüketildiğinde yiyeceklere bağlı anlık ödemin yok edilmesinde oldukça etkilidir. Zayıflamaya yardımcı olan, ödemi yok eden birçok cilt problemine çözüm olan yeşil çayı, her kadın günde iki bardak tüketmelidir. Sindirimi hızlandırır ve bağırsakları çalıştırır. Vücutta oluşan ödemi kısa sürede yok eder.

Bu bilgiyi arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın.
Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2018, 03:20
YORUM EKLE