Aşırı Şeker Tüketiminin Zararları Nelerdir?

Günlük hayatta tükettiğimiz hemen hemen her besinde bulunan şeker,diyabet hastalığından yaşlanmaya kadar bir çok olumsuz etkiye sahiptir.Bu sebeple tüketiminin kontrollü olması gereken şeker artık ekmek,meşrubat,bisküvi ve süt gibi besinlerde fazlasıyla yer alır.

Aşırı Şeker Tüketiminin Zararları Nelerdir?

Diyabet rahatsızlığı olmayan kişiler günde en fazla 8 küp şeker tüketmelidir.Şeker ihtiyacımızı gidermek için en başta işlenmemiş tahıl ürünlerini tercih etmeliyiz. Ayrıca sağlıklı bir beslenme için günde 3 porsiyon meyve tüketimi tavsiye edilir. Meyve şekerinin yani fruktozun ani kan şekerini yükseltmemesi için yanında süt,ayran veya yoğurt tüketimi tavsiye edilir.

Şeker tüketimini azaltmanın diyabet riskinden korumasının yanı sıra erken ve hızlı yaşlanmanın önüne geçmesinin önemli olduğunu unutmamak gerekir. Şeker tüketimi,kalp damar hastalıkları rüskini de arttırmaktadır. Ciltteki kolajen dokusunu azaltarak yaşlanan deride kırışıklıkları arttırmaktadır. Fazla şeker tüketimi kanda yağa çevrilerek karaciğer yağlanması ve obeziteye neden olmaktadır. Ayrıca endokrinolojik hastalıkları da tetikleyerek kalp,böbrek,göz gibi organları da olumsuz etkileyebilmektedir.

loading...
YORUM EKLE