Pamuk tohumu yağı, ‘kötü’ kolesterolünüzü düşürmeye yardımcı olabilir mi?

Yüksek kolesterol düzeyleri zararlı olabilir ve kişinin kalp krizi veya felç gibi ciddi kardiyovasküler olay riskini artırabilir. Yüksek yağlı bir diyet, yükseltilmiş kolesterol seviyelerine katkıda bulunabilir, ancak bazı araştırmacılar, belirli bir tür yağın alınmasının bu olumsuz etkiyi önleyebileceğini söylüyorlar.

Genel olarak iki tip kolesterol vardır: “iyi” kolesterol olarak da bilinen yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) kolesterol ve insanların “kötü” kolesterol olarak tarif ettiği düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterol. /

Sağlık uzmanları genellikle LDL kolesterolü “kötü” olarak adlandırırlar çünkü bu yağlı maddenin aşırı birikimi kan dolaşımını engelleyebilir ve kişinin kalp krizi veya felç riskini artırabilir.

Tersine, onlar HDL kolesterolün “iyi” olduğunu söyleme eğilimindedir çünkü LDL kolesterolü vücuttan uzaklaştırmaya yardımcı olur. Bunu LDL kolesterolü karaciğere alarak yapar, bu da onu parçalara ayırır ve sonuçta ortaya çıkan israfı işleyecektir.

LDL kolesterolün kanda yüksek seviyelere ulaşmasını önlemek için, uzmanlar insanlara uymalarını tavsiye eder. Yüksek HDL ve düşük LDL kolesterolü destekleyen diyetler.

Ancak, Atina’daki Georgia Üniversitesi’nden araştırmacılar, yüksek yağlı bir diyete pamuk yağı ilave edilmesinin bir kişinin LDL kolesterol seviyelerini azaltabildiğini bulmuşlardır.

Bu sonuçları bildiren çalışma raporu Beslenme Araştırması dergisinde yer almaktadır.

Öte yandan yerine pamuk yağı kullandılar. Tüm katılımcılar 5 günlük bir süre için kendilerine verilen diyete bağlı kaldılar.

Katılımcılar üzerinde iki diyet rejiminin etkilerini karşılaştırdıktan sonra araştırmacılar, pamuk yağı ile zenginleştirilmiş diyetin ardından gelenlerin daha düşük LDL kolesterol ve trigliserit seviyelerine sahip olduklarını keşfettiler. 

Tersine, zeytinyağı ile zenginleştirilmiş beslenmeyi takip eden katılımcılar önemli bir değişiklik göstermedi.

“Bu sonuçların şaşırtıcı olmasının nedenlerinden biri, pamuk tohumu ile gözlemlenen değişimin büyüklüğünden kaynaklanıyor. petrol diyeti “diyor Georgia Üniversitesi’nde bir doçent olan çalışma yazarı Jamie Cooper.

Bu kadar kısa sürede bu değişimin görülmesi heyecan vericidir “diye ekliyor

 LDL’ye karşı etkileri

LDL kolesterol düzeyleri ortalama olarak yüzde 15 oranında azaldı ve trigliserit seviyeleri yüzde 30 azaldı.

HDL kolesterol düzeylerine gelince, bunlar aslında yağda zenginleştirilmiş kişiler için yaklaşık yüzde 8 oranında arttı Diyet.

Araştırmacılar, pamuk yağında bulunan fakat pamuk yağında bulunmayan dihidrosterik asit olarak adlandırılan belirli bir tür yağ asidinin trigliserit birikimini önleyebileceğini düşünüyorlar.

Cooper, “Bunu yaparak,” vücudu doğru bir şekilde saklayamayacağı için daha fazla yağ yakmak için iter. Böylece daha az lipit ve kolesterol birikiminiz olur. ”

Cooper aynı zamanda, pamuk tohumu yağında bol olan çoklu doymamış yağların ve omega-6’nın yararlı etkilere sahip olabileceğini de öne sürüyor.

Gelecekte araştırmacılar, yüksek kolesterol seviyelerine sahip olan ve diyet müdahalesini uzatan daha yaşlı katılımcıları işe alarak pamuk tohumu yağının sağlık üzerindeki etkileri hakkında daha fazla bilgi edinmeyi hedefliyorlar. süresi. .

Yorum Yapın