Ödem nedir? Belirtileri nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Ödem hastalığı ayakta meydana gelmektedir. Bazı sebeplerden dolayı uzun zaman masanızda oturmak, yüksek topuklu ayakkabı giymek, ödem hastalığına sebep olur.

Herhangi kesin bir sebebi yoktur. Sağlıklı bir insanın benzer ödemleri olur, çok fazla endişelenmenize gerek yoktur. Ödem, vücutta meydana geldiğinde, kalp, böbrek ve karaciğer gibi gizli bir hastalık olması muhtemeldir. Vücutta meydana gelen ödeme dikkat edilmelidir.

Ödemli Kalp hastalığı

Ödem hastalığı ayakta olduğu gibi vücutta meydana gelebilmektedir. Yatağında hasta olan insanlar da sırtında ödem görebilmektedir. Ödemin yanı sıra sıklıkla nefes darlığı veya çarpıntı gibi belirtiler de meydana gelmektedir.

Ödemli Böbrek Hastalığı

Ödem böbrek yetmezliği, böbrek fonksiyonunun azalmasına neden olduğunda, su idrar oluşturamaz ve ödem oluşmaktadır. Fonksiyon lezyonları meydana geldiğinde, sıklıkla göz kapaklarında ve yüzlerde ödem görülür. İdrarda bol miktarda protein bulunan böbrek sendromu, yüz, el, ayakların gövdesidir ve idrar çıkışındaki değişiklikler ve iştah kaybının yanı sıra ciddi ödem oluşabilmektedir.

Ödemli Karaciğer Hastalığı

Siroz, ödeme neden olan bir hastalıktır. Protein konsantrasyonu azalır karaciğer hastalığının protein sentezi yetmezliği neden olmaktadır. Protein nem emme özelliğine sahiptir, çünkü kan protein konsantrasyonu azaltır, su ödeme yol açar, sızıntı ve deri altı dokusu meydana gelmektedir.

Ödem Tedavisi

Bazı ödemlerin tedaviye ihtiyacı yoktur, fakat evde dikkatle uygulanması gereken kurallar bulunmaktadır. Ödem tedavisi acı olduğunda, fazla sıvı tüketmek ve geri dönüşüne yardımcı olmak için uygun yerel hareketleri yapılmaktadır. Etkilenen uzuvları her gün düzenli olarak yıkamak ve dezenfekte edilmelidir. Rahat bir konumda, kan akışını desteklemek için kuvvetli masaj yapılmaktadır. Bir uzmanın takdirine bağlı olarak varis çorapları, kılıflar veya eldivenler giyilmektedir. Doğru şekilde korumak için ödem bölgesini temizleyin ve nemlendirin.

Hafif bir diyet yapın, salamura veya konserve yiyecekler yemeyin, tuz alımını azaltın, böylece sıvı tutulmasını azaltın. İçeri ve dışarı atılan suya dikkat edin, günlük idrar miktarını ve alınan su miktarını kaydedin. Ödemin boyutunu kaydedin. Sistematik ödem tedavisi, orijinal olarak ortaya çıkan hastalığın birincil tedavisidir. Ödemi etkili bir şekilde azaltmak için, önce bir uzmanla iş birliği yapmalı, tanıyı doğrulamalı, uygun yöntemi seçmeli, adım adım tedavi yapmalı ve tıbbi tedavi için doğru zamanı seçip uygulamaktır.

 

Yorum Yapın