Hindistan Cevizi Yağının İnanılmaz Etkileri

Hindistan cevizi yağı, sayısız sağlık faydaları ve kullanımlarıyla gezegendeki en sağlıklı yağlardan biridir. 1.500’den fazla çalışma, çoğunlukla eşsiz içeriğinden kaynaklanan mucizevi tıbbi özelliklerini doğruladı.

Yani, lorik asit, kaprik asit ve kaprilik asidi olan orta zincirli yağ asitleri olarak bilinen sağlıklı yağlar içerir.

Bu yağ asitlerinin hepsi son derece sağlıklıdır ve hindistancevizi yağlarının yaklaşık yüzde 62’si bunlardan oluşur ve yağın yüzde 91’i sağlıklı doymuş yağdır.

Uzun zincirli yağ asitlerinden çok daha iyidirler, çünkü güçlü antimikrobiyal ve antifungal özelliklere sahiptirler, enerji için daha kolay hücre geçirgenliğine yardımcı olurlar, daha kolay sindirilirler ve yağ olarak depolanmazlar, aksine enerji olarak dönüştürülürler.

Bu yağ böbrek enfeksiyonlarını tedavi eder, iltihabı azaltır, kalp hastalığını ve hipertansiyonu önler, bağışıklık sistemini güçlendirir, Alzheimer hastalığını tedavi eder, karaciğeri korur, sindirime yardımcı olur, kilo vermeye yardımcı olur, cilt sorunlarını giderir ve kanseri tedavi eder.

Hindistan cevizi yağı ayrıca mükemmel bir doğal güzellik ürünüdür ve vücut yağı, kaşıntı giderici, vücut losyonu, makyaj temizleme yağı, dudak kremi, bit tedavisi kremi, tıraş kremi, nefes temizleyici, göz kremi, çatlak tedavisi kremi, masaj yağı, gece kremi, kepek tedavisi kremi ve deodorant olarak kullanılabilir.

Yine de, tüm bu faydaları elde etmek için daima doğru hindistancevizi yağını seçmelisiniz. Hindistan Cevizi İki ana tipte olabilir: bakir ve rafine.

İşte hindistancevizi yağı türleri hakkında bilmeniz gereken şeyler: Bakir Hindistan Cevizi Yağı

Bakir hindistancevizi yağı organik ve GDO’lu olmayan sertifikalı taze bir hindistancevizi ürünüdür ve rafine edilmemiştir. Bu tür, orijinal hindistan cevizi yağı ve lezzetine sahiptir ve 176 dereceye kadar ısıtılabilir.

Hazırlanırken, üreticiler bunu kabuğundan çıkarır ve daha sonra soğuk pres yaparlar. Sonuçta, son ürün olarak sadece yağ kalır.

Rafine Edilmiş Hindistan Cevizi Yağı

Bu yağ, kurutulmuş hindistan cevizi sütü ile yapılır, rafine edilmiştir, organik sertifikası vardır ve GDO’lu değildir. Lezzetli bir yağdır ve 400 dereceye kadar ısıtılabilir. Hazırlanırken, nötr lezzet elde etmek için buhar rafine edilir.

Bu hindistan cevizi yağı türlerinin her ikisi de kendi besin değerlerine sahiptir, bu nedenle bunlardan herhangi birini tercihlerinize göre kullanabilirsiniz. Her ikisi de yüzde 50’silorik asit dâhil olmak üzere yüzde 63 orta zincirli yağ içerir.

Hindistan cevizi yağınızı satın aldığınızda, her zaman organik sertifikalı veGDO’lu olmadığı doğrulanan Hindistancevizi yağını seçmelisiniz. Ardından, rafine tip satın almayı düşünüyorsanız, buharla rafine edilmiş olduğundan ve kimyasal madde içermediğinden emin olun.

Öte yandan, eğer Bakir Hindistan cevizi yağı satın almayı tercih ederseniz, asla ağartılmamalı veya kokulandırılmamalıdır. Hexane içermemeli ve soğuk preslenmelidir.

.

On theotherhand, ifyouchooseto buy virgincoconutoil, it should be neverbleachedordeodorized, it does not containhexane, and it is cold-pressed.

Dipnotlar:

Lorik: Defne asidi: CH3(CH2)10COOH: özellikle Hindistan cevizi yağında bulunan kristalli yağ asidi. Sabun, loril alkol ve ester yapımında kullanılır.

Hexane: C6H14 formüllü 5 karbonlu hidrojenden herbiri. Eritici ve yakıt olarak kullanılır.

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2018, 01:55