Gribi Anında Geçiren Çay Tarifi

Çok fazla türü ve çeşidi bulunan kekiğin sağlık açısından bir pek çok faydası bulunmakta. Kışın gelmesiyle beraber insanlar bitki çaylarına yöneldi ve bu bitki çaylarından en fazla kullanılanı ise, kekik çayı. Kekik çayına dair insanların kafasında bir çok soru işareti bulunuyor.

Kekik çayının faydaları

Kekik genellikle mutfaklarda yemeklere lezzet vermesi amacı ile kullanılır. Ancak biz bugün sizlere kekik çayının faydalarından bahsedeceğiz.

 

Boğaz ağrısı ve öksürüğü keser

Kekik çayının boğaz ağrısı ve öksürüğe iyi geldiği bilinmektedir. Boğaz ağrısı ve öksürük şikayeti olanlar günde bir bardak yemekten sonra kekik çayı tüketebilirler.

Bağışıklığı güçlendirir

Kışın yemeklerden sonra siyah çay yerine tüketilen kekik çayı grip veya çeşitli enfeksiyonel hastalıklara karşı koruma kalkanı oluşturacaktır. Kekik çayı bağışıklığı güçlendirerek girp olmanıza engel olur.

Mideye iyi gelir

Kekik çayının reglü ve gastrit gibi mide rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir.

Depresyonu önlüyor

Yapılan araştırmalar sonucunda kekik çayının depreyona, dolayısıyla ruh sağlığına iyi geldiği bilinmektedir. Vücutta bulunan depomin ve seretonin hormonlarını harekete geçirdiğinden kekik çayını içenlerin herhangi bir ruhsal problem yaşadıkları görülmemiştir.

Kanser düşmanı

İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde kansere ve tümörlere karşı da savaşmaya yardım eder. Özellikle kolon kanserine karşı koruyucu etkisi vardır.

Bağırsak parazitlerini yok eder

Balla karıştırılıp içilen kekik çayının bağırsak parazitlerini yok ettiği bilinmektedir.

Diş ağrısına iyi gelir?

Kekik çayının ağız gargarası olarak kullanılması durumunda diş ağrısına da iyi geldiği belirtilmiştir.

Balgam sökürücüdür

Kekik çayının içerisine bir adet limon sıkılarak içilmesinin balgam söktürücü etkisi olduğu söylenmektedir.

Kekik çayı günde kaç bardak içilir?

Diğer bitki çaylaında olduğu gibi kekik çayını içerkende ölçüyü kaçırmamak gerekir. Kekik çayının faydalarını öğrendiğinize göre , kekik çayının günde kaç bardak içildiğini merak ediyorsunuzdur.
İşte kekik çayı günde kaç bardak içilir

Kekik çayını tüketme tavsiyesi olarak alternatif tıp uzmanları, Günde 2 fincan kekik çayı, yıl boyunca,10 günlük aralarla 2 veya 3 haftalık kürler dahilinde içilmesini gerektiği belirtiyorlar.

Kekik çayı zayıflatır mı?

Faydalarında da bahsettiğimiz gibi kekik çayı sindirim sistemine iyi gelmektedir ve kabızlığı giderici etkisi bulunmaktadır. Sırf bu özelliğine bakarak kekik çayının zayıflatıcı etkisi olduğunu düşünebilirsiniz. Kekik çayı sindirim sistemini düzene soktuğu için hızlı ve sağlıklın bir şekilde zayıflamanıza yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda kekik çayının toksin atıcı etkisi olması vücutta ödem ve şişkinlik oluşmasına engel olur. Ödem adtıcı çayları içmek yerine evinizde her zaman bulunan kekikle zararlı toksinleri vücudunuzdan atabilir hızlı bir şekilde incelme fırsatı yakalayabilirsiniz. Kekik çayının antioksidan özelliği vücutta bulunan yağlarında yakılmasına yardımcı olacaktır. Kekik çayı zayıflatır mı diyorsanız size vereceğimiz cevap özetle: ” Kekik çayı zayıflatır” olacaktır.

Kekik çayı adet söktürür mü?

Kekik çayını diğer bitki çaylarından ayıran en önemli özelliği adet söktürücü özelliği olmasıdır. Bayanlar kekik çayının adet söktürücü özelliğinden faydalanabilirler. Kadınların adet dönemlerinde oluşan şişkinlik ve ödem sorunlarına kekik çayının iyi geldiği bilinmektedir.Aynı zamanda kekijk çayı idrar söktürücü özelliğe sahip olduğundan adet dönemlerinde tüketilmesi önerilmektedir.

Kekik çayı zararları nelerdir?

Her bitki çayında olduğu gibi kekik çayının da aşırı tüketimi bir takım yan etkilere neden olarak, sağlığınıza çeşitli zararlar verebilir. Verilen ölçülere göre kullanılan kekik çayının sağlığınıza herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Ancak hamilelerin, böbrek yetmezliği yaşayanların ve sürekli ilaç kullananlara kekik çayı kullanımı önerilmemektedir.

Yorum Yapın