Filizlenmiş Sarımsak Faydaları Nelerdir?

Pek çok İnsan Filizlenmiş Sarımsak soğanlarını atıyor. Faydalı Bilgin Editörümüz Filizlenmiş Sarımsakların faydalarını sizler için araştırdı. Bugünden sonra filizlenmiş sarımsakları atmadan önce iki kez düşüneceksiniz!

Filizlenmiş Sarımsak Faydaları Nelerdir?

Görünüşe göre, sarımsak filizleri allisin, alliin ve allildisülfid gibi antioksidanlarda yüksek olduğu için bunları atmak büyük bir hatadır. Bu nedenle, filizlenmiş sarımsak, filizlenmemiş olandan çok daha faydalıdır.

Filizlenmiş Sarımsakları Sakın Atmayın!

Filizlenmiş Sarımsak Faydaları:

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Yüksek antioksidan içerik sağladığı için filizlenmiş sarımsak bağışıklık sistemini güçlendirir ve soğuk algınlığı ve enfeksiyonları önler.

Filizlenmiş Sarımsak Kalp Sağlığı İçin Önemlidir

Filizlenmiş sarımsak ayrıca kanserojen maddelerin aktivitesini engelleyen ve aynı zamanda enzimlerin işlevini artıran ve böylece plağın oluşumunu engelleyen fitokimyasallar içerir. Plak tortuları kalp krizlerine ve kalp hastalıklarına neden olur, bu yüzden filizlenmiş sarımsak sizi bu tür hayatı tehdit eden hastalıklardan korur.

Filizlenmiş Sarımsak İnme Riskini Azaltır

Sarımsak ajoene bakımından zengindir ve bu bileşik atardamarda bol miktarda bulunur, bu da atardamarları genişletir ve kan pıhtılaşmasını önler. Ayrıca, kan pıhtıları oluşturan kimyasalların aktivitesini engelleyen fitokimyasallar açısından da zengindir ve bu şekilde inmeyi önleyici etkisi mevcuttur.

Filizlenmiş Sarımsak Gıda Zehirlenmesini Tedavi Eder

Filizlenmiş sarımsaktaki antioksidanlar viral ve fungal hastalıklarla savaşır, gıda zehirlenmesi durumunda yardımcı olur, krampları ve ishali yumuşatır ve diğer sağlık yararları sunar.

Filizlenmiş Sarımsak Kanseri Önleyici Etkisi Vardır

Bu sağlıklı sebze mineraller, vitaminler ve diğer besin maddeleri bakımından yüksektir, dolayısıyla serbest radikallere bağlı hasarları etkili bir şekilde önler.

Filizlenme, malignant hücrelerin gelişmesine karşı koruma sağlayan ve kanserojen maddelerin aktivitesini engelleyen fitokimyasalların üretimini uyarır. Yüksek antioksidan içerik de bu ölümcül hastalığın önlenmesine yardımcı olur.

Filizlenmiş Sarımsak Erken Yaşlanmayı Önler

Sarımsakdaki antioksidanlar vücuttaki serbest radikallerle etkili bir şekilde savaşır ve böylece erken yaşlanma ve kırışıklıkların önlenmesine neden olur.

Sarımsak Filizlenmesi

Sarımsak filizlenmesini uyarmak için, onu açıkta bırakmanız gerekir. Evde, iki kürdanı sarımsağın göbeğine sokmalısınız. Sarımsak soyulmamış olmalıdır. Daha sonra, küçük ve dar bir cam bardağı suyla doldurun ve sarımsak gövdesini kenarına yerleştirin, dar kısmı suya batırılmış halde.

Bir pencere eşiğinde tutun ve 5 gün sonra yeni sarımsak filizini farkedeceksiniz.

Dipnotlar:

Allisin: Sarımsakta bulunan, antibakteriyel özelliği olan, keskin kokulu, yağsı sıvı.

Alliin: Sarımsağın Ana Etkin Maddesi Alliin dir. Ağızda çiğnenirken enzimatik olarak allicinmaddesine dönüşür.

Fitokimyasallar: Bitkilerde bulunan çeşitli biyolojik olarak aktif bileşiklerin herhangi biri.

Ajoene: Sarımsak (Alliumsativum) içinde bulunan bir organosülfür bileşiğidir. Sülfoksit ve disülfür fonksiyonel grupları içeren renksiz bir sıvıdır.

Viral: Virüs Kaynaklı.

Fungal: Mantarla İlgili.

Malignant: Kötü Huylu

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2018, 18:37
YORUM EKLE