Ev Yapımı Domates Konservesi Nasıl Pratik Yapılır?

Hepimiz domatesleri severiz ve çoğu zaman her türlü yemek tarifine eklenirler. Onları bahçenize dikmeyi düşündünüz mü?

Markette satılan domateslerin tadı yeterince lezzetli değildir ve bunları evde yetiştirmeye karar verirseniz, tüm yıl boyunca tadını çıkarabilirsiniz!

Yine de, ancak bunların konservesini yapmanız halinde yıl boyu bu tada sahip olmak mümkündür. Konserve domatesler mağazalarda da satılır, ancak kalitesi ve lezzetleri yine evde hazırlananlardan farklıdır. Konserve yapmak son derece kolaydır ve çocuklarınızın bütün yıl boyunca onları yemelerini sağlayacaksınız ve paranızı tasarruf edeceksiniz.

İşte Domates konservesinin 3 adımı:

Gerekli Konserve Malzemelerini Almak

Konservenin Yapılışı oldukça hızlıdır, bu yüzden gerekli malzemeleri elinizde bulundurmalısınız:

Birkaç olgunlaşmış domates İki büyük tencere Konserve maşaları Konserve kavanozları ve kapakları Huni Kepçe

Ek ipucu: Ayrıca pişmiş kırmızıbiber, soğan ve fesleğen, kekik gibi taze otlar ekleyebilirsiniz. Sadece domates eklemeniz gerekmez.

Domatesleri Konserve İçin Hazırlamak

Bir sonraki adımımız kolay bir işlem olan domateslerin haşlanmasıdırve bu da kabukları çıkarmak için domateslerin kaynatılmasını içerir. Domateslerin üstüne sığ bir çapraz kesim yapın ve kabuklarsoyabileceğimiz duruma gelinceye kadar kaynatın.

Kaynatma yaparken soğan, ot ve biber ekleyebilirsiniz. Domatesler sebzelerle birlikte doğrandığında, konserveye başlayabilirsiniz.

Domates Konservesi Nasıl Yapılır?

Büyük kaplardan biri, biraz su kaynatmak için size hizmet etmeli, diğer kap ise soğuk su ile doldurulmalıdır. Tuz doğal bir koruyucudur ve domatesleri taze tutacaktır, böylelikle yarım litrelik kavanozlara 1/2 çay kaşığı ve 1 litrelik kavanozlara bir çay kaşığı tuz ekleyin.

Kavanozu doldurmak için huniyi ve kepçeyi kullanın, tamamen kapatılmış olduğundan emin olmak için kapağın kenarını silin, kapağı yerleştirin ve sıkıca bükün.

Sonra, kavanozu kaynar suya koyun, ancak kavanoz ve su yüzeyi arasında en az 2.5-3 santimetre su bırakın. Yarım Litrelik kavanoz için 40 dakika ve 1 Litrelik kavanoz için 45 dakikaya ihtiyacınız var.

Domates Kavanozlarını maşa ile çıkarın ve kavanozları büyük bir tencerede oda sıcaklığında bir suya aktarın.

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2018, 01:53