Dakikalar içinde yapabileceğiniz Metabolizmayı Hızlandırıcı, Yaşlanmayı Geciktirici, Çikolatalı Avokado Pudingi

Çikolatalı avokado pudingi hazırlamak çok kolay ve hazırladığınız puding çok lezzetli olacaktır.

Avokadolar, vücudun lutein [1], alfa ve beta-karoten gibi diğer meyve ve sebzelerden yağda çözünen besinleri emmesini sağlar.

Bağışıklık sistemini güçlendiren güçlü antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptirler ve kilo alımını, karaciğer aşırı yüklenmesini önleyen ve beynin işlevini arttıran amino asit lesitin açısından zengindirler.

Bu meyveler, güçlü antiestrojenik özelliklere sahip beta-sitosterol gibi bitki sterollerinde yüksektir. Hücrelerdeki östrojen reseptörlerini inhibe ederler ve östrojen emilim oranlarını düşürürler, böylece kadınlarda progesteron seviyelerini ve erkeklerde testosteronu yükseltirler.

Avokadolar ayrıca, serbest radikallere bağlı hasarları önleyen et ve yağda yoğunlaşan güçlü anti-aging özelliklerine sahiptir. Hücre yapılarına ve mitokondri içine derinlemesine girerler ve vücudun işlevlerini destekleyen enerji üretimini uyarırlar.

Serbest radikallerle mücadelede mitokondrinin rolü çok önemlidir. Hücrelerin bu merkezi bileşenleri, hücrenin enerjisinin çoğunu besinlerden oluşturur, ancak aynı zamanda mitokondriye ve diğer hücresel bileşenlere zarar veren dengesiz kimyasallar üretirler.

Bu nedenle, bu yaşlanmayı doğrudan etkiler. Ancak, bilim adamları avokado yağının onu tersine çevirebilecek bir mucize olduğunu buldular!

“Study Design Dergisinin” önde gelen yazarı olan Dr. Christian Cortez-Rojo, “avokado yağının mitokondride hızlandırılmış solunuma neden olduğunu, bu da hücre fonksiyonları için enerji üretmek için besinlerin kullanılmasının serbest radikallerin saldırdığı hücrelerde bile etkili kaldığını ve mitokondrinin çok az miktarda zarar verici serbest radikal ürettiğini açıkladı. ”

Avokadolar ayrıca sağlıklı ham yağ bakımından zengindir ve ayrıca aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok sayıda besin maddesini içerir:

Kalsiyum Demir Magnezyum Lif Potasyum Folik asit Sodyum Bor E Vitamini B-vitaminleri

Çikolatalı Avokado Puding İçin Gerekli Malzemeler:

3 büyük avokado, yumuşak ve olgun 3-6 yemek kaşığı hindistan cevizi sütü 2 çay kaşığı hindistancevizi yağı 1 tatlı kaşığı vanilya özü 1/4 fincan kakao tozu 2 yemek kaşığı saf bal

Çikolatalı Avokado Pudingin Yapılışı:

Bir karıştırıcıda, avokado, hindistan cevizi sütü, vanilya, kakao tozu ve hindistancevizi yağını bir dakika karıştırın. Tatlıyı buzdolabında yarım saat tutun. Çikolatalı Avakadolu Pudinginiz hazır! Afiyet olsun.

Dipnotlar:

[1] Lütein, C40H56O2. Yumurta sarısında, bazı çiçeklerin petallerinde, yosunlarda vb. bulunan sarı-kırmızı renkli karotenit alkol.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2018, 20:18