Burun kanaması nasıl durdurulur?

Faydalı Bilgin – Burun kanaması çok sık olmasa da zaman zaman görülebilen bir durumdur, bazen bir darbeye maruz kalınca kanama olabilir bazen de sebepsiz yere kanamalar olur böyle zamanlarda durumu ciddi bir şekilde takip etmek gerekir, uzun süren ve durmayan kanamalarda bir uzmana görün.

Faydalı Bilgin – Burun kanaması çok sık olmasa da zaman zaman görülebilen bir durumdur, bazen bir darbeye maruz kalınca kanama olabilir bazen de sebepsiz yere kanamalar olur böyle zamanlarda durumu ciddi bir şekilde takip etmek gerekir, uzun süren ve durmayan kanamalarda bir uzmana görünmek gerekir. Burun kanaması çeşitlerini ve sebeplerini sizler için derledik…

Atardamar kaynaklı kanamalara dikkat!
 
Burun yapısında giriş bölgesinde yer alan damar ağının zengin olması, burun kanamalarının en sık görülen nedenini oluşturuyor. Bu bölgeye gelen darbeler, sümkürme, aksırma, burun karıştırma gibi nedenlerle damarlar zedelenerek, kanama oluşabiliyor. Burun ön kısmının bu basit kanamaları dışında dikkate alınması gereken kanama ise; burnun arka kısmından gelen kanamalar. Bu kanamalar daha nadir olmasına karşın genellikle yüksek tansiyon, kalp ve damar hastalığı kaynaklı olduğu için daha ciddi sorunlara neden olabiliyor.
 
Sinüzit ve hipertansiyon hastaları daha fazla risk altında
 
Burun kanaması genellikle lokal, sistemik ve çevresel nedenlere bağlı olarak ortaya çıkıyor Sıcak, soğuk ve kuru hava, kendiliğinden duran kanamaların en sık görülen nedeni olabiliyor. Sıklıkla, erişkinlerdetravma burun kanamasına neden olurken, çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonları ve buruna kaçan yabancı cisimler kanamalara neden oluyor. Bu nedenlerin yanı sıra; alerjik rinit, kronik sinüzit, hipertansiyon, kanama bozuklukları bulunan hastalarda burun kanama riski biraz daha artıyor.
 
Tek taraflı burun kanaması ciddiye alınmalı
 
Tekrarlayan burun kanamaları özellikle erken ergenlik çağındaki erkek çocuklarda genizdeki damarsal kaynaklı tümörler nedeniyle ortaya çıkabiliyor. Yine erişkin hastalarda tek taraflı tekrarlayan burun kanamaları burun veya sinüs kaynaklı tümörlerin habercisi olabiliyor.
 
Burun kanamasının en sık görüldüğü yaşlar
 
Burun kanamaları en sık 2-10 yaş arası çocukluk döneminde ve 50-80 yaş arası erişkinlik döneminde ortaya çıkıyor. 
 
Kanama sırasında yapılması gerekenler
 
Prof. Dr. Köksal Yuca, burun kanaması ile karşılaşıldığında yapılması gereken ilk müdahale hakkında şu bilgileri veriyor: Hastanın başını öne eğdikten sonra burunun ön kısmına baş ve işaret parmağıyla yaklaşık 5-10 dakika baskı yapılması, kanamanın durmasına yardımcı olur. Bunun ardından buruna kan getiren damarların kasılması için buz uygulaması yapılabilir.
 
Buzun direkt olarak değil, bir beze sarılarak uygulanması gerekir. Ayrıca kanama kesilene kadar derin ve yavaş nefes alınması önemli. Bu uygulamalarla birlikte, burun içi damarların kasılmasına neden olarak kanama önleyen spreylerden de kullanılabilir. Ancak basit sebepli kanamalar bazen çok tehlikeli hastalıkların habercisi olabildiğinden, kanamanın kontrol altına alınması oldukça zor olabilir ve acil müdahale gerekebilir.

Bu bilgiyi arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın.

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2018, 06:13

Yorum Yapın