Bu Bitkisel Çay Birçok Rahatsızlığa İyi Geliyor!

Kekik, Akdeniz Havzası ve Güney Avrupada, geleneksel olarak grip, göğüs tıkanıklığı, soğuk algınlığı, öksürük, bronşit, vb gibi göğüs sorunları ve solunum sorunları durumunda bir ev yapımı ilaç olarak kullanılan bir bitkidir

Bu bitki, solunum hastalıklarını etkili bir şekilde tedavi eder, bağışıklık sistemini güçlendirir, kronik hastalıkları ve mantar enfeksiyonlarını önler, stresi yönetir, kan akışını hızlandırır ve kalp işlevini destekler.

Yaraların iyileşmesini hızlandırmak ve enfeksiyonları önlemek için geleneksel olarak ezilmiş bir biçimde kullanılmıştır.

Bu yararlı bitki, C vitamini, A Vitamini, B Vitamini Kompleksi ve folik asit bakımından zengindir.

Ayrıca, kalsiyum, demir ve potasyumda bol miktarda bulunur, bu nedenle kırmızı kan hücrelerinin üretimini destekler, kan basıncını düzenler ve vücut genelinde antioksidan dağılımını destekler.

Güçlü antioksidan etkiler sunan timol [6] gibi biyoflavonoid [7] ve uçucu yağların zengin bir kaynağıdır.

Rosmarinik [10] ve ursolik [9] asitler gibi terpenoidler[8] güçlü kanserle mücadele özelliklerine sahiptir, bu nedenle çalışmalar düzenli kekik kullanımının böbrek, beyin ve kalp hücre zarlarında DHA miktarını artırdığını ve DHA’nın hayati bir omega-3 yağ asidi olduğunu göstermiştir.

Temel kekik yağı güçlü antifungal, antiviral, antiseptik, anti-parazitik ve anti-romatizma özelliklerine sahiptir ve lupus, multipl skleroz, fibromiyalji, tinnitus, vertigo, kronik yorgunluk sendromu, romatoid artrit ve Hashimoto tiroiditi hastalarında son derece yararlıdır.

Ayrıca, aşağıdaki durumlarda yararlı olan güçlü balgam söktürücü ve bronşiyal spazm önleyici özelliklere sahiptir:

Astım Laryngitis [11] Öksürük Akut ve kronik bronşit Ağız iltihabı Dişeti iltihabı Boğaz ağrısı ve boğaz enfeksiyonları

Ev yapımı kekik çayının Hazırlanışı:

İçindekiler:

Organik Kekik Arıtılmış su

Hazırlanışı:

Bir demleme kabında, bir fincan su başına bir çay kaşığı kurutulmuş kekik ekleyin. Kaynayana kadar ısıtın ve sonra ocaktan alın. Örtün, 5 dakika demleyin ve süzün.

Sağlıcakla kullanın.

Dipnotlar:

Beyin ve omurilikteki sinir hücrelerinin kılıflarına zarar veren kronik, tipik olarak ilerleyici bir hastalık olup, belirtiler arasında uyuşukluk, konuşma ve kas koordinasyonunun bozulması, bulanık görme ve ciddi yorgunluk yer alır.

Eklem İltihabı

Eklemleri saran yumuşak dokular ve kaslarda görülen kronik ağrı ile belirginleşen, vücudun belirli bölgelerindeki yorgunluk ve hassaslıkla ortaya çıkan rahatsızlık.. Ayrıca fibromiyalji sendromu, fibromiyozit, fibrosit gibi isimler de verilir.

Deri Veremi veya Bir Tür Cilt İltihabı

Hashimoto Tiroiditi: Hashimoto tipi tiroid bezi iltihabı veya tıptaki adıyla ‘’Hashimoto tiroiditi’’, bağışıklık sisteminin bir bozukluğu sonucu ortaya çıkar. Hashimoto tipi tiroid bezi iltihabı, tiroid bezi yetmezliğine (hipotiroidi) yol açan bir hastalıktır. Diğer bir ifadeyle, tiroid bezi yetmezliğinin en önemli nedeni Hashimoto tipi tiroid bezi iltihabıdır. Bu hastalık, otoimmün hastalıklarından biridir. Otoimmün hastalıklarda vücut kendi dokusunu yabancı doku olarak algılayıp onu yok etmek ister ve vücut içinde bir savaş oluşur. Hashimoto tiroiditinde de vücut tiroid bezini yok etmek ister. Vücudumuz tiroid bezini yok etmek için çok miktarda anti-TPO antikoru ve anti-tiroglobulin antikoru üretir. Bu antikorlar tiroid bezine bağlanarak tiroid hücrelerini harap ederler. Bu arada tiroid bezine birçok iltihap hücresi birikir. İltihap sonucu tiroid hücreleri tahrip olarak azalınca da bez küçülür ve hormon yapacak hücre kalmaz ve sonunda tiroid hormon yetmezliği ortaya çıkar.

Kekik yağında bulunan ve tatlandırıcı ve koruyucu olarak kullanılan beyaz kristalli bir bileşik

Kanama-önler: narenciyelerde bulunan ve damar çeperlerini kuvvetlendirerek kanamayı önleyen madde.

Terpenler, diterpenler ve seskiterpenler dahil olmak üzere geniş bir organik bileşik sınıfından herhangi biri. Bunlar genellikle (C5H8) n formülüne sahip bağlı izopren birimlerinden oluşan doymamış moleküller içerir.

Ursolik asit, elmaların epikülarik balmumlarında 1920 kadar erken saptanan ve yaygın olarak meyve kabuklarında, ayrıca biberiye ve kekik gibi otlarda ve baharatlarda bulunan bir pentasiklik triterpenoiddir.

Rosmarinic asit, çok çeşitli baharatlarda bulunan, ama en çok Rosemary ve Perilla Oil’de aktif madde olarak bilinen bitki bazlı bir bileşiktir.Genel anti-oksidan ve anti-inflamatuar etkileri gösterir ve çeşitli kanser türlerine karşı koruyabilir.Ek olarak, bir etanol bazında (tipik olarak perilil alkol) cilt yoluyla emilebilir.

Larenksin iltihaplanması, tipik olarak boğukluk veya ses kaybına, sert solumaya ve ağrılı öksürüğe neden olur.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2018, 20:19