Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir? Nasıl Tedavi Edilir

Günlük hayatta karşılaşılan boyun tutulması basit egzersizler uygulanarak çözüm sağlanabilmektedir.

Boyun Tutulması Nedir?

Boyun tutulması yanlış pozisyonlarda baş ve boyun bölgesinin desteklenmemesi sonucunda karşılaşılan bir rahatsız türü olarak gözükmektedir. Boyun bölgesinin soğuk hava ile temas etmesi kasların sertleşmesi ve ağrılara neden olmaktadır. İş yerlerinde boyun ve baş kısmının yeteri düzeyde desteklenmemesi boyun kaslarının sertleşmesine ve bireye rahatsızlık vermeye neden olduğu görülmektedir. Çözümü basit olan boyun tutulması gerekli önlemler alındığında ciddi bir rahatsızlık olarak görülmemektedir. Evde veya işte basit egzersizler ile boyun tutulması tedavi olumlu netice sağlanabilmektedir.

Boyun Tutulmasına Ne Neden Olur?

Boyun tutulması genellikle iş koşullarından dolayı yanlış pozisyonlarda bulunulması sonucunda karşılaşılan bir rahatsızlık türü olarak gözükmektedir. Başın ve boynun desteklenmeme pozisyonlarında bulunulması boyun tutulmasına neden olmaktadır. Boynun soğuk hava ile temasta kalması ve stresten dolayı kas kütlelerinin sertleşmesi boyun tutulması rahatsızlığıyla karşılaşılmasına neden olabilmektedir. Normal koşullarda karşılaşılan boyun tutulması ciddi bir sağlık sorunu olarak gözükmemektedir. Basit egzersiz yardımıyla bu sorun ve ağrı tedavi edilebilir.

Boyun Tutulması Nasıl Tedavi Edilir?

Doğru yapılacak olan boyun egzersizleri boyun tutulmasına iyi gelmektedir. Yapılacak boyun egzersizleri boyun tutulmasını net geçiremezse bile oluşan ağrıyı azaltabilmektedir. Doğru şekilde başın sağa ve sola düzenli ve hafif şekilde hareket edilmesi oluşan tutulmanın etkisini azaltmak ile birlikte kasların rahatlamasını sağlayabilecektir.

Bunların dışında boyun tutulması için soğuk kompres uygulanarak boyun tutulması tedavi edilebilmektedir. Bir buz poşeti veya torba ile içine 15-20 adet buz yardımı ile boyun tutulması tedavi edilebilmektedir. Soğuk kompres oluşan boyun tutulmasının ağrı şiddetini azaltabilmektedir. Ayrıca aynı şekilde sıcak kompres uygulanarak aynı tedavi yöntemi gerçekleştirilir. Boyun tutulmasına iyi gelebilecek kremler kullanılarak oluşan kasların sertliği azaltılır ve ağrıların şiddeti hafifletilmiş olunur.

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2018, 00:19

Yorum Yapın