Boyun Kireçlenmesine Ne İyi Gelir?

Boyun kireçlenmesi şiddetli ağrılar ile eklemlerde sertleşme olarak ortaya çıkmaktadır. Boyun kireçlenmesi 60 yaş üstü insanlarda daha yaygın olarak ortaya çıkmaktadır. Boyun kireçlenme hastalığı ilaçla tedavi edilemeyen bir hastalıktır. Zaman ilerledikçe daha da kötüye gitmesinden dolayı bir an önce tedavi edilmelidir.

Boyun Kireçlenmesinin Nedenleri Nelerdir?

Kafa ve boynu aynı pozisyonda sürekli tutmak boyun ağrısına neden olmaktadır. Sakız çiğnemek, dişleri gıcırdatmak ve bilgisayar başında sürekli oturmak ağrı oluşmasına neden olur. Boyunda bulunan omurga ve omurlar düşme esnasında darbe alarak kireçlenme oluşturur.

Boyun Kireçlenme Belirtileri

Boyunda başlayan ağrıların zamanla omuzlara yayılmaya başlar. Boyunda çatlama ve tıkırtı gibi sesler oluşur. El ve kollarda uyuşma meydana çıkmaktadır. Vücutta yorgunluk hissedilir. Baş ağrıları ve sersemlik meydana çıkar. Uyku zorlukları ve bölünmeler başlar. Eklemlerde şişmeler oluşur. Asabilik hali ortaya çıkar.

Boyun Kireçlenme Tedavisi Nelerdir?

İltihap sökücü ilaçlar ağrıyı hafifleterek ağrıların azalmasına neden olur. Eklemlerde oluşan iltihabı gidermek için soğuk ve sıcak terapi uygulanır. Ağrının çok şiddetli olmadığı zamanlar da yüzme gibi çeşitli boyun egzersizleri yapılmalıdır. Boyun bölgesinde sertleşme ve ağrı oluştuğunda buz koyarak ağrı hafifletilir. Sıcak banyo yapılarak eklem ağrılarının hafiflemesine yardımcı olur ve rahat bir uyku uyunmasını sağlar. Bilgisayar başında otururken sırt ve boyun duruşuna dikkat etmek gerekmektedir. Uykuda rahat uyumak için kaliteli ve ağrı yapmayacak yastıklar tercih edilmelidir. Yoga yapmakta sırttaki ağrıların giderilmesine yardımcı olmaktadır. Boyun çevresinde yapılan çeşitli masaj hareketleri sayesinde kireçlenme kaynaklı ağrı ve sertleşmeler geçici olarak hafifletilir. Bilgisayarı tam gözün önünde tutarak boynun aşağı yukarı hareket etmesi engeller. Bu egzersizlere dikkat ederek boyun ağrılarının hafifletilmesi sağlanır.

Yorum Yapın