Besin Eksikliğinin Yüzünüzde Görebileceğiniz 5 İşareti!

Vitamin eksiklikleri sayısız ciddi sağlık sorununa ve hatta ölüme neden olur. Vücudun bir besin maddesi olmadığı zaman, tüm yapısı zarar görür ve tüm işlevler bir şekilde dengesizdir.

A vitamini eksikliği son 12 yıl içinde 8 milyonun üzerinde çocuğu öldürdü ve bir milyardan fazla insan bir salgın hastalık olarak kabul edilen D vitamini eksikliği yaşıyor.

Vücuttaki dengesizlik genellikle dışarıdan gösterilir, bu nedenle çok sayıda cilt sorunu yaşayabilirsiniz.

besin eksikliginin yuzunuzde gorebileceginiz 5 isareti 1

Bunlar vitamin ve mineral eksikliklerini gösteren yüzünüzde görülebilecek en yaygın 5 işarettir:

Diş eti kanaması

C vitamini eksikliği sıklıkla diş eti kanamalarına ve burun kanamalarına ve şişmiş eklemlere yol açar. Vücudumuz bu vitamini üretmez ve vücutta depolamaz, bu yüzden onu diyetinizle tüketmelisiniz.

Guava [1], brokoli, kırmızı biber, kuşburnu, kivi ve çilektüketmelisiniz. Bu besinleri tüketmek C vitamini ihtiyacınızı karşılar.

Soluk Dudaklar

Soluk dudaklar, Hastalık Kontrol Merkezleri (CDC) tarafından rapor edilen ABD’deki en yaygın beslenme yetersizliği olan demir eksikliğinin yaygın bir semptomudur. Çok sayıda insan vücuttaki demir eksikliğinden dolayı anemi ve yorgunluktan muzdariptir.

Spirulina [2], ıspanak, kuru üzüm, mercimek, koyu çikolata (Kakao!), Koyu yeşil yapraklı sebzeleri tüketmelisiniz.

Son derece soluk cilt

Cildiniz aşırı derecede solgunsa, vücudunuzda muhtemelen B12 vitamini eksiktir. Bu eksikliğin diğer belirtileri cilt rahatsızlıkları ve yorgunluk şeklinde kendini gösterir. B12 Vitaminibol miktarda hayvansal gıdalarda bulunur ancak B12 vitamini takviyeleri de alabilirsiniz.

B12 vitamini takviyeleri, organik yumurtalar ve / veya çiğ mayasız peynirler, hayvanlar üzerinde deney yapmadan üretilen keçi peyniri tüketmelisiniz.

Şiş Gözler

Kabarık gözler bazen yetersiz uykuyu gösterir, ancak aynı zamanda iyot düzeylerinin de az olduğunu gösterir. Vücut tarafından kolayca kullanılmadığı için sofra tuzu alımını önlemek veya sınırlamak gerekir. İyot; brom, florin, klor gibi endokrin bozucu maddelerin dışarı atılmasına yardımcı olur ve tiroidin doğru çalışmasını sağlayarak şişliğin azalmasına yardım eder.

Kelp [3], dulse [4] ve wakame [5] gibi yıkanmış deniz sebzeleri, organik yumurta, kefir, lacivert ve lima [6] gibi fasulyeler tüketmelisiniz.

Kuru Saçlar

Saçlarınız kırılgan ve kuru hale geldiyse ve saç derisinde çok fazla kepek varsa, antibiyotik kullanımından kaynaklanan Biotin [7] veya B7 vitamini eksikliği olabilir.

Fındık, özellikle yeşil bezelye, ceviz, ayçiçeği çekirdeği, baklagiller, avokado ve mantar tüketmelisiniz.

Dipnotlar:

[1] Guava Armudu: guava ağacının armuda benzer ufak meyvesi (reçel, püre vb. yapılır).

[2] Spirulina: Bir tür yosun

[3] Kelp: Esmer su yosunu

[4] Dulse: Koyu kırmızı yenilebilir bir deniz yosunu.

[5] Wakame: Çin ve Japon mutfağında tipik olarak kurutulmuş halde kullanılan yenilebilir kahverengi bir deniz yosunu.

[6] Lima: İri, yassı taneli bir tür fasulye.

[7] Biotin: Yumurta sarısında, karaciğerde ve mayada bulunan B kompleksinin bir vitamini. Yağ asitleri ve glikozun sentezinde rol oynar.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2018, 20:19

Yorum Yapın